Kto nepozná ten tiesnivý pocit dusného vzduchu pri vstupe do miestnosti? Ľudský nos reaguje na náhlu prítomnosť zápachu.
Po istej dobe si človek na zlú kvalitu vzduchu zvykne, a práve v tom spočíva nebezpečenstvo pre jeho zdravie.
V minulosti bolo vetranie nekontrolované, závislé na momentálnych veterných pomeroch a dané netesnými oknami a jednoduchým zasklením. Ale aj napriek tomu vo väčšine prípadoch zaručovalo dostatočnú výmenu vzduchu, a tým aj odvádzanie škodlivín. Od zavedení normy DIN 4108, a s ňou spojených požiadaviek na vzduchovú tesnosť stavebných materiálov, nedochádza k dostatočnej výmene vzduchu vonkajším plášťom budovy. Dnes pri pocite zlého vnútorného vzduchu už nestačí otvorenie alebo pootvorenie okien v jednotlivých miestnostiach.
Vetranie nie je zárukou pohodyRiadené vetranie je trendom, ktorý je v neustálom vývoji. Jednotliví dodávatelia systémov vetrania optimalizujú svoje riešenia, s cieľom dosiahnuť čo najväčšiu kvalitu ovzdušia v obytnom priestore. Prívod čerstvého vzduchu do miestnosti iným spôsobom, než klasickým vetraním oknami, ešte nie je zárukou optimálnej pohody a kvality. Navrhnutá výmena vzduchu by sa mala približovať minimu, ktoré potrebuje človek pre zdravý a pohodlný pobyt v priestore. Výmena vzduchu musí byť teda kontrolovaná. Rýchlosť prúdenia, vlhkosť, kvalita a teplota sú najdôležitejšími faktormi, ktoré by mal komfortný systém vedieť regulovať. Platí zásada: Koľko vzduchu do domu privedieme, toľko musíme aj odviesť. V opačnom prípade vzniknú v priestore nerovnomerné tlaky.
Viac sa dočítate na strane 262 – 263
Text: Ing. Ján Karman
Foto: SCHÜTZ
Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2010