balkon ikea uvodOázu pokoja a zelene si môžete dopriať aj vo vlastnom. Stačí na balkón alebo terasu vyložiť obľúbené kreslo, pridať kvety v črepníkoch, farebné dekorácie a je to. Fantázii sa medze nekladú.

Oázu pokoja a zelene si môžete dopriať aj vo vlastnom. Stačí na balkón alebo terasu vyložiť obľúbené kreslo, pridať kvety v črepníkoch, farebné dekorácie a je to. Fantázii sa medze nekladú. Ak sú však vaše nároky vyššie, máme pre vás pár tipov, ako premeniť všedný balkón v paneláku na vašu vlastnú dovolenkovú destináciu.

balkon ikea 001
Pohodlné sedenie
Základom dokonalého priestoru pre relax a oddych je pohodlné miesto na sedenie. Väčšie balkóny znesú kreslá alebo pohovky, prípadne hojdaciu sieť. Veľkej obľube sa tešia najmä prútené a ratanové záhradné zostavy, prípadne nábytok z umelého ratanu a nehrdzavejúceho hliníku, ktorý vydrží aj v nepriaznivom počasí. Ak ste majiteľmi menšieho balkóna, nezúfajte. Hravo naň zmestíte rozkladacie kreslo, stoličku alebo plážové ležadlo.

balkon ikea 002
Stolík
Vo vašej balkónovej oáze relaxu nesmie chýbať stolík, na ktorý si môžete položiť šálku kávy, časopis alebo obľúbenú knihu. K väčšine záhradných zostav dostanete aj stolíky, takže o výber máte postarané. Ak však balkónový nábytok kupujete po jednotlivých kusoch, budete sa musieť pre vhodný stôl rozhodovať sami. Či bude väčší alebo menší závisí od toho, na čo ho budete používať najčastejšie, ako aj od toho, koľkým ľuďom bude slúžiť. Pre väčšiu rodinu je vhodnejší aj väčší stôl, samozrejme v závislosti od veľkosti balkónu. Ideálne sú však menšie odkladacie stolíky, ktorých útulnosť dotvoríte napríklad aj vhodným obrusom. O tom, či bude balkónový nábytok z dreva alebo z plastu, rozhoduje fakt, či máte balkón zasklený alebo nie.

balkon ikea 003
Doplnky
Atmosféru na balkóne výborne dotvoria vhodné doplnky. Obklopte sa tým, čo máte radi a čo sa vám páči. Môžete použiť záhradné sošky, sviečky, vázičky, dekorácie z prírodných materiálov, ako napríklad prútený kôš alebo vkusne naaranžované drevené debničky. Proti slnku vám pomôže slnečník. Štýlový balkón dosiahnete aj použitím textílií, či už pôjde o koberček, obrus a nezabudnite ani na vankúše.

balkon ikea 004
Aby vám dážď ani sneh neprekazili relax
Ideálna zóna pokoja by presklená mala byť, aby ste si mohli na balkóne oddýchnuť aj v prípade nepriaznivého počasia. Zasklený balkón v panelákovom byte je doslova ako zmenšenina zimnej záhrady rodinného domu. Ak sa rozhodnete pre zasklenie, získate ďalšiu miestnosť v byte a v konečnom dôsledku tak zväčšíte jeho priestor. Ďalšou výhodou je úspora tepla, ktorá sa prejaví aj vtedy, keď je fasáda zatienená. V lete na zasklenom balkóne stúpa teplota, ochladiť sa vám ho podarí pomocou textílií alebo žalúzií. Ďalším plusom je odhlučnenie, sklenená stena zároveň bráni nárazom vetra a prenikaniu prachu z ulice. Nezabúdajte však na dôležitosť stavebného povolenia, ktoré je vo väčšine prípadov na zasklenie balkóna potrebné.

balkon ikea 005
Záhradka môže kvitnúť hoci aj na desiatom poschodí
Zelená farba je upokojujúca a pre dokonalý oddych na vašom balkóne je doslova nevyhnutná. Obklopte svoj priestor kvetmi. Nie všetky rastliny sú však vhodné na pestovanie na balkóne. Niektoré kvitnú iba krátkodobo, iné vydržia dlhý čas. Najčastejšie majú ľudia na balkónoch muškáty, ktorým sa vďaka svojej prispôsobivosti darí takmer všade. Vhodná je aj prevísajúca bakopa a košatá Felicia kapská, dosiahnete nimi romantickú kombináciu. Vydržia vám aj do konca októbra.

Autor: Paula Mokrá
Foto: Ikea