20669875114 4a88d37c5d o

Dotácie projektu Zelená domácnostiam, spôsob ako zlepšiť životné prostredie. 

Zelená domácnostiam, projekt realizovaný z operačného programu „Kvalita životného prostredia“, je zameraný na zlepšenie životného prostredia formou dotácií na malé zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energií (OZE) pre domácnosti a bytové domy.

Projekt má na starosti Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá vydáva výzvy na predkladanie žiadostí o dotácie. Tiež rozhoduje o zapísaní jednotlivých zariadení a zhotoviteľov do zoznamov podporovaných zariadení a registrovaných zhotoviteľov na webovej stránke www.zelenadomacnostiam.sk. Pilotný projekt, ktorý bol spustený koncom roka 2015 a bude trvať do konca roku 2018, počíta s rozdelením dotácií v hodnote 45 miliónov €, pričom celková výška podpory pre inštaláciu malých zariadení OZE má dosahovať výšku až 115 miliónov €.Atrium Arch šikma strecha drevo upravaT3 hlavna stranka

 

Medzi podporované zariadenia patria:

  • fotovoltaické články na výrobu el. energie do 10kW s dotáciou až do výšky 2 550 €

  • veterné turbíny na výrobu el. energie do 10kW s dotáciou až do výšky 3 000 €

  • slnečné kolektory s dotáciou až do výšky 1 750 €

  • kotly na biomasu s dotáciou až do výšky 1 500 €

  • tepelné čerpadlá s dotáciou až do výšky 3 700 €

Dotácie z projektu Zelená domácnostiam sú stanovené pre rodinné domy, rozostavané rodinné domy a bytové domy. Motivujú k zakúpeniu kvalitných zariadení využívajúcich OZE či už ako doplnkového zdroja k existujúcemu, alebo ku kompletnej výmene zdroja vykurovania. Tým prispievajú k nahradeniu neefektívnych zdrojov zaťažujúcich životné prostredie.

 

Ako postupovať pri žiadosti o dotáciu

Pred samotnou žiadosťou o dotáciu by už žiadateľ mal mať jasnú predstavu o technológii a konkrétnom zariadení, ktoré by chcel inštalovať. Netreba zabúdať ani na to, kto z registrovaných zhotoviteľov bude dané zariadenie inštalovať, nakoľko nie všetci zhotovitelia sú schopní dodať všetky druhy podporovaných zariadení a ich montáž. Môže sa preto stať, že vo Vašom okolí nebude možné nájsť zhotoviteľa na Vami vybrané zariadenie.

Častou chybou žiadateľov je, že po obdŕžaní poukážky na preplatenie časti nákladov spojených s inštaláciou nedodržia 30 dňovú lehotu od dátumu vydania poukážky, počas ktorej musí byť uplatnená u registrovaného zhotoviteľa, a tým poukážka prepadne. Najlepším riešením je ešte pred samotnou žiadosťou kontaktovať registrovaného zhotoviteľa a dohodnúť sa s ním na technológii, ktorá bude použitá. Kvalifikovaní zhotovitelia Vám s celým procesom vybavovania žiadostí radi pomôžu a môžete sa oprieť o ich profesionálne rady a skúsenosti.

Pod článok poprosím umiestniť nasledujúce kontakty:

 

 logo fabrika

Fabrika SK s.r.o.

www.fabrikask.sk

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421 915 698 410

 A logo ZelenaDomacnostiam 1200px

20669875114 4a88d37c5d o