kridlo2016

 

V nedeľu 29.januára sa v novej budove Slovenského národného divadla uskutočnilo odovzdávanie cien Krištáľové krídlo, ktoré už po 20. krát ocenilo významné osobnosti Slovenska v niekoľkých kategóriách. Tie boli zvolené v tajnom hlasovaní odbornej poroty v každej kategórii.

 kridlo2016

Galavečer sa niesol v slávnostnej atmosfére, ktorú dopĺňal bohatý kultúrny program nabitý osobnosťami. Medzi účinkujúcimi boli napríklad Jana Krischner, Mária Čírová či Celeste Buckingham, ktorá bola zároveň nominovaná v kategórii Rock, pop, jazz.

V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie boli nominovaní Peter Hledík, ktorý vytvoril unikátny 10-dielny cyklus Zlatá lýra, Zuzana Mauréry za stvárnenie hlavnej postvy vo filme Učiteľka a Michal Kubovčík vďaka jeho online projektom Baštrng a SEPRP. Laureátom v tejto kategórii sa nakoniec stala Zuzana Mauréry.

Kategória Filantropia bola takisto nabitá významnými počinmi. Objavil sa v nej len 15-ročný Ondrej Vrábel, ktorý je autorom náučných a vzdelávacích hier pre deti s mentálnym postihnutím a nakoniec aj laureátom v tejto kategórii. Medzi nominovanými bolia aj Soňa Findorová, zakladateľka projektu Úsmev pre deti a Terézia Drdulová, zakladateľka projektu pre spina bifida s hydrocefalus.

Martin Krnáč bol nominovaný v kategórii Hospodárstvo za vytvorenie integrovaného programu Talent Dynamics. Štefan Máj si zaslúžil nomináciu svojim vedením Slovenskej Sporiteľne, ktorá získala ocenenie Top banka roka už po 5. krát po sebe, čo mu zároveň prinieslo aj ocenenie Krištáľové kídlo. Trojicu nominovaných dopĺňal Vladimír Bakeš vďaka svojej optimalizácii vedenia poisťovne Kooperativa.

Významný slovenský dirigent, Rastislav Štúr, umelecký vedúci súboru Cluster Ensemble a klavirista, Ivan Šiller a vynikajúci huslista Dalibor Karvay získali nominácie v kategórii Hudba. Ocenenie si nakoniec odniesol Dalibor Karvay.

Kategória Medicína a veda bola plná významných osobností. Matej Ruttkay si vyslúžil nomináciu za viaceré medzinárodné výsledky v archeológii, Michal Mego za vedeckú prácu o nádorových bunkách a Milan Profant za úspešnú operáciu vnútroušného implantátu. Laureátom sa stal Michal Mego.

Laureátom v kategórii Publicistika a literatúra sa stal Daniel Hevier vďaka svojej knihe Tajné dejiny bielej kaligrafie. Popri ňom boli nominovaní aj Ľubica Hargašová za rozhlasovú reláciu Naši a svetoví, a Marián Pauer za monografiu Karola Plicku.

V kategórii hudba boli nominovaní Igor Timko za album S láskou, Celeste Buckingham za významné národné aj medzinárodné úspechy a takisto Juraj Bartoš za výzamnú reprezentáciu Slovenska počas turné. Laureátom sa stal Igor Timko.

Kategória Šport bola plná významných úspechov, no laureátmi sa stali bratia Škantárovci vďaka Zlatej olympijskej medaile z Rio de Janeiro vo vodnom slalome. Nomináciu si vyslúžila aj Dominika Cibulková za víťazstvo na Turnaji majsteriek a Marek Hamšík, 5-násobný držiteľ ocenenie Futbalista roka.

Palo Macho sa stal laureátom v kategórii Výtvarné umenie vďaka monografii/výstave Konjunkcie/Časová zhoda. Nominovaný bol aj Filip Kulisev za svoju publikáciu ELEMENT a tiež Ján Berger za výstavu Kontinuum.

Mimoriadnu cenu poroty získal Andrej Glatz ako jeden z najúspešnejších manažérov Slovenska. Okrem toho, je zapálený športovec a už po 51. krát zorganizoval medzinárodné jazdecké preteky Grand Prix. Laureátom sa stal aj Marián Varga, hudobný skladateľ a klávesový inštrumentalista vďaka jeho originalite, ktorá sprevádza celú jeho tvorbu. Laureátov Mimoriadnej ceny vyberá Veľká porota, na ktorej čele je Gabriel Csollár.


Filantropia- Ondrej Vrábel
Šport- Ladislav a Peter Škantárovci
Publicistika- Daniel Hevier
Hospodárstvo- Štefan Máj
Hudba- Dalibor Karvay
Rock, pop, jazz- Igor Timko
Medicína- Michal Mego
Výtvarné umenie- Palo Macho
Divadlo a audiovizuálne umenie- Zuzana Mauréry
Mimoriadne ocenenie- Marián Varga, Andrej Glatz

Text: AV