murivo dycha mFasáda domu asi najviac reprezentuje a vypovedá o architektonickom štýle budovy.

murivo dychaTvorí obálku navrhnutej hmotovej kompozície objektu, reflektuje geometrické členenie priečelia budov a veľmi ovplyvňuje celkový architektonický obraz objektu prostredníctvom použitých materiálov, farieb a štruktúry povrchov.

V prípade úpravy fasád rodinných domov sa striedajú snáď všetky známe systémy a materiály. Spôsob riešenia záleží v tomto prípade na tom, či je investor konzervatívny alebo je naklonený modernejšiemu poňatiu stavby. Samozrejme, do úvahy sa berú aj urbanisticko-architektonické regulatívy prostredia, v ktorom je stavba umiestnená.


V lete je potrebné eliminovať vlhkosť

Systém odvetrávaných fasád má niekoľko výhod, ktoré kontaktné povrchové úpravy (napríklad kontaktné omietky) nemôžu ponúknuť. V prvom rade ide o možnosť odvádzať skondenzovanú vodnú paru, ktorá se hromadí v murive od jesene do jari, do vonkajšieho prostredia. Kondenzáciu spôsobuje rozdiel teploty a tlaku v dome a vonku. Ten je najväčší v zime, kedy dochádza k najväčšej kondenzácii vo vrstvách obvodových stien objektov. V lete je síce vyššia relatívna vlhkosť vzduchu, ale táto sa nedostáva do konštrukcií, pretože teplota ovzdušia je vyššia ako kondenzačné teploty použitých materiálov v obvodových stenách. Preto sa v tomto období môže obvodové murivo i tepelná izolácia zbaviť skondenzovanej vlhkosti vďaka slnečnému žiareniu a ohrievaniu obvodových stien na vysokú teplotu. Miesto kondenzovania vlhkosti je rôzne aj v závislosti od použitých materiálov tepelnej izolácie, umiestnenej na exteriérovej strane obvodových konštrukcií. Pri použití polystyrénu dochádza ku kondenzácii až za izolačnou vrstvou a vlhkosť sa zhromažďuje v obvodových stenách. Jediná cesta na odvádzanie skondenzovanej vlhkosti je smerom do interiéru a nie je veľmi účinná. V prípade tepelnej izolácie z minerálnej a sklenej vaty dochádza ku kondenzácii v izolácii. Vlhkosť sa potom lepšie odvádza do exteriéru.


Fasáda, ktorá dýcha

fasady 4V prípade odvetranej fasády je odvetrávaná medzera medzi konštrukciou obvodového muriva spolu s tepelnou izoláciou a predsadeným nosným roštom so zavesenými doskami tvoriacimi fasádu. V tejto medzere vzniká komínový efekt vďaka rozdielnym teplotám v medzere a v exteriéri. Prúdiaci vzduch odvádza vlhkosť z tepelnej izolácie s oveľa väčšou účinnosťou v lete na severnej strane objektu a najmä v zime, kedy sa teploty krátkodobo dostanú nad bod mrazu. Systém odvetrávaných fasád je ideálnym riešením aj pre domy v pasívnom štandarde. Správna voľba materiálu na obloženie povrchu predsadenej fasády je tiež dôležitým predpokladom na zabezpečenie jej správneho fungovania. Obklad by mal odolávať všetkým klimatickým vplyvom, ako je slnečné UV žiarenie, zmeny teplôt v priebehu roku, zmrazovacie cykly, zrážková voda a vlhkosť zo vzduchu. Rovnako by mal byť desiatky rokov odolný voči baktériám, plesniam a mechanickému namáhaniu.

Viac sa dočítate na strane 136 – 140

TEXT: David Hahn, Ivona Partmanová
FOTO: EBM Co, Deuceninck, archív redakcie


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012