rekonstrukcia bez barier mPostaviť prístavbu k existujúcej budove, a navyše tak, aby spĺňala požiadavku bezbariérovosti je pre každého architekta veľkou výzvou.

2dMajitelia vily oslovili slovinské architektonické štúdio OFIS Arhitekti s požiadavkou rozšíriť existujúcu budovu z južnej strany. Rodina obýva prízemie budovy, ktoré je bezbariérovo riešené, pretože majiteľ domu je pripútaný na invalidný vozík. Spolu s ním v dome žije jeho žena, tri deti a pes.


Prístavba k vile z 30. rokov


Existujúca „Villa Dular" je typickou modernou vilou navrhnutou v roku 1932 slovinským architektom Josipom Costaperariom. Má tvar bielej kocky s rozsiahlou strešnou terasou a dreveným opláštením. Je obklopená záhradou a podobnými stavbami z rovnakého obdobia v susedstve. V súčasnosti je obývaná rôznymi majiteľmi, ktorí žijú na jednotlivých poschodiach. Úlohou architektov bolo navrhnúť rozšírenie prízemnej časti vily s jedálenskou a obývacou časťou, vrátane prekrytého parkového státia pre auto a odkladacieho priestoru pre bicykle. Klient požadoval, aby strecha bola využitá ako terasa pre apartmán na prvom poschodí. Všetky podlahy a prístupové cesty boli navrhnuté s ohľadom na zníženú pohyblivosť domáceho pána.

Text: Sláva Štefancová
Foto: Tomaz Gregoric

Viac sa dočítate na stranách 208 – 211


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013