od skic mKonečne máte pozemok! Stálo to veľa energie a kompromisov, ale cesta k bývaniu v dome sa pomaly, ale isto stáva skutočnosťou.

od skicNasleduje zdĺhavé a únavné listovanie v rôznych časopisoch a katalógoch. Vy však máte svoj sen a jedinečnú predstavu o svojom bývaní. To je moment, kedy je vhodné navštíviť architektonický ateliér.


Typový kontra atypický

Hoci je cena za projekt v porovnaní s ľahko a lacno dostupnými typovými projektmi domov vyššia, je atypické riešenie domu nesporne lepšou voľbou. Pri „typových projektoch" dochádza často ku kompromisom, ktoré majú za následok nevhodné osadenie v teréne, zlú orientáciu voči svetovým stranám a dodatočné zmeny, dokonca i počas výstavby. K samotnému typovému projektu je potrebné vypracovať projekt napojenia na jestvujúce inžinierske siete a návrh zakladania stavby zohľadňujúci hydrogeologické podmienky v rámci predmetného pozemku. Benefitom domu „na mieru" je vytvorenie originálu, ktorý zohľadňuje všetky špecifické požiadavky konkrétnej rodiny a jej členov. Kvalitný architektonický návrh prináša úplne inú dimenziu, funkčnosť a estetiku bývania. Dobrý rodinný dom by mal okrem objektívnych požiadaviek na funkčnosť a kvalitu architektúry spĺňať aj konkrétne subjektívne požiadavky, ktoré zohľadňujú zvyky a záľuby budúcich obyvateľov domu.


Nebojte sa bývať originálne

Prečo sa uspokojiť len s masovou produkciou a klasickým ponímaním bývania, keď môžeme bývať moderne a uspokojiť naše predstavy o bývaní. Architektúra, podobne ako ostatné oblasti života, prechádza vývojom. Vznikajú nové trendy, hľadajú sa iné formy a uplatňujú sa moderné materiály. Aj keď sme laici v obore architektúra, v rámci spolupráce s architektom sa naše vedomosti značne rozšíria. V prvom rade to však musí byť človek, ktorého už zrealizované projekty sa nám páčia, sú nám pocitovo blízke a oslovia nás od celku až po detaily. Každý dom, ktorý vznikne na základe spolupráce investora a architekta, je originál, je odrazom osobnosti budúceho majiteľa, ale aj osobnosti architekta. Je dobré, ak sú naladení na spoločnú vlnovú dĺžku. Dôležité je však nechať architektovi pri tvorbe voľnosť a následne sa inšpirovať jeho nápadmi, ktoré sú podložené skúsenosťami.

Viac sa dočítate na strane 36 – 39

TEXT a FOTO: Ing. arch. Andrea Klenovičová


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012