uvodna marko

Renesancia nábytkárskej výroby u nás prináša so sebou aj boj o zákazníka a bojuje sa zbraňami v podobe kvality či originality. Čo znamená výraz poctivá slovenská výroba? Túto otázku sme položili štyrom etablovaným firmám.

 

Renesancia nábytkárskej výroby u nás prináša so sebou aj boj o zákazníka a bojuje sa zbraňami v podobe kvality či originality. Čo znamená výraz poctivá slovenská výroba? Túto otázku sme položili štyrom etablovaným firmám.

 

Domark 4Miroslav Marko, konateľ firmy Domark

Kedy a ako sa začala písať história firmy DOMARK?

Na jar v roku 1993, keď prerástla ambícia vytvárať nové, pekné a inovatívne modely čalúneného nábytku do rozhodnutia založiť vlastnú výrobnú a dizajnovú značku, ktorá by prinášala na trh nábytok nielen dokonale funkčný, ale aj krásny a nadčasový.

Pre vaše produkty je charakteristické veľmi kvalitné remeselné vypracovanie. Je vo vašom odbore dôležité byť detailistom?

Áno, podľa mňa v každom odbore, nielen v nábytku. Prezentujeme sa okrem funkčne triezveho a nadčasového dizajnu tiež precíznym vypracovaním, čo súvisí s náročnosťou klientely, ktorú oslovujeme. Myslím si, že nadčasový nábytok by mal byť veľmi precízne vyhotovený vo všetkých detailoch, aby vydržal nielen morálne, ale aj funkčne slúžiť užívateľom dostatočne dlhý čas. Snažíme sa svojimi výrobkami osloviť klientov, ktorým záleží na tom, čím sa obklopujú. Sedačky patria k úžitkovým predmetom, ktoré navyše vnímame aj hmatom, nielen zrakom. Navodzujú v interiéroch atmosféru pohodlia a majú byť pre svojich užívateľov veľmi príjemné. Remeselné vypracovanie tento pocit umocňuje. Energia vložená do výrobkov v procese ich vývoja, ladenia prototypov z pohľadu funkcie, trvanlivosti, ľahkej údržby a ekológie, konštrukčných či technologických riešení, výroby a distribúcie sa vracia v podobe spokojného zákazníka a jeho dôvery v značku.

 

DSC 5443e    ZenLarge 22p yellow

 

Poctivá slovenská výroba – nie je to dnes oxymoron?

Je jasné, že globalizácia a tlak na cenu dokázali preformovať väčšinu výrobných spoločností na vysoko produktívne chrliče „priemerných“ výrobkov. Stále sú tu však firmy, ktoré sa snažia prinášať dokonalejšie či vyspelejšie produkty, či už ide o materiálové vyhotovenie, dizajn, funkciu, vypracovanosť v detailoch, alebo technicko-technologickú inováciu. Tieto spoločnosti sa vďaka tomu často stávajú lídrami vo svojej oblasti. Na Slovensku má poctivá remeselná výroba dlhú tradíciu. Je to pozostatok stredovekých remeselníckych cechov a tzv. „cechovej cti“. V tomto ohľade máme blízko ku škandinávskym krajinám, kde má remeslo a dokonalá konštrukcia stále vysokú hodnotu.

 

DSC 6910e

 Domark 1    Domark 2    Domark 3

 

Ak by ste mali z celej histórie firmy vybrať tri top udalosti, ktoré by to boli?

1. Prvá nami navštívená výstava nábytku v Miláne, kde sme videli to najlepšie, čo sa vo svete vidieť dá, a ktorá rozhodla o vývoji nášho ďalšieho sortimentu smerom k dizajnovému nábytku.

2. Stretnutie s architektom a dizajnérom Petrom Bohušom, ktoré sa rozvinulo do dlhoročnej úspešnej spolupráce.

3. Národná cena za dizajn, ktorú sme dostali za hovorové kreslá Nora/Hugo/Reno v roku 1997, čo boli naše prvé výrobky dizajnového nábytku z autorského pera architekta Petra Bohuša.

Slovenské remeslo z pohľadu Daniela Karpiša. 

Text: Sláva Štefancová
Foto: archív redakcie a opýtaných