uvodna

Ako najzelenšie mesto dominuje prestížnemu rebríčku The Green City Index, je na vrchole celosvetového rebríčka The Global Green Economy Index, je najlepším mestom pre cyklistov a pravidelne sa objavuje v TOP desiatke najlepších miest pre život. 

28. 6. 2016

Ako najzelenšie mesto dominuje prestížnemu rebríčku The Green City Index, je na vrchole celosvetového rebríčka The Global Green Economy Index, je najlepším mestom pre cyklistov a pravidelne sa objavuje v TOP desiatke najlepších miest pre život. Podľa aktuálnych ocenení by sa mohlo zdať, že Kodaň dosiahla v ekologických aktivitách svoj vrchol. Vedenie dánskej metropoly má však oveľa ambicióznejšie plány. Do roku 2025 bude mesto na pobreží Baltického mora CO2 neutrálne.

City Life Havneholmen by Kontraframe   New Danish Architecture Photographer Ireneusz Cyranek

Kodaň je celosvetovo jednou z najlepších adries pre život. Niet sa čo čudovať, že záujem o bývanie v hlavnom meste Dánskeho kráľovstva výrazne stúpa. Vyše polmiliónová metropola narastie do roku 2025 podľa odhadov o ďalších stodesaťtisíc obyvateľov. Ako však skĺbiť takýto enormný záujem o život v severskom meste s prísne nastavenými ekologickými kritériami?

City Life skuespilshuset by Kontraframe   copenhagen-495902Katrise Velhagen

Najčistejšie mesto na svete s najväčším počtom cyklistov v uliciach, tiché a odhlučnené rezidenčné štvrte, parky a pobrežné rekreačné oblastí dostupné do pätnástich minút pre každého Kodančana a dokonca aj dostatok organického jedla. Tak takéto ciele si dala kodanská radnica na najbližšie roky. Aby toho nebolo málo, prijala záväzok, že v roku 2025 bude prvou uhlíkovo neutrálnou metropolou na svete. Nárast CO2 v ovzduší, je považovaný za hlavnú príčinu globálneho otepľovania. Vyššiu koncentráciu spôsobuje hlavne spaľovanie fosílnych palív a úbytok lesov. Kodaň každý rok monitoruje vlastné opatrenia, aby už čoskoro mohla vyhlásiť, že produkuje len toľko emisií CO2, koľko ich príroda dokáže využiť. „V roku 2025 bude Kodaň všeobecne známa ako hlavné mesto s najlepším mestským prostredím. Práve v tomto roku bude prvým uhlíkovo neutrálnym veľkým mestom na svete,“ pomenúva jasnú environmentálnu víziu výkonný riaditeľ klimatických projektov v meste Kodaň Jorgen Abildgaard. Pre Stredoeurópana ešte nepredstaviteľnejší cieľ ohlásil Anders Hasselager z dánskeho Ministerstva pre klímu a energetiku. „Dánsko do roku 2050 už nebude potrebovať pre svoje hospodárstvo ropu ani zemný plyn. Vystačíme si len s obnoviteľnými zdrojmi energie.“

Cyclists and Transport Metro buildings by Kontraframe   Tietgen4

 

Účty za energie poklesnú

Škandinávska metropola očakáva rozširovanie a radikálny nárast počtu obyvateľov. Do roku 2025 postavia pre novousadlíkov 45-tisíc nových bytov a 2,8 milióna metrov štvorcových obchodných priestorov, ale aj kancelárií a vzdelávacích inštitúcii. Nebude to však akákoľvek bezbrehá a nekoordinovaná výstavba. Už dnes musia všetky stavebné objekty v meste spĺňať štandardy nízkoenergetickej triedy. Od roku 2020 budú musieť novovybudované domy získať nálepku „nulové“. Rezidenčné stavby v Kodani sú už aj v súčasnosti mimoriadne energeticky efektívne. Na svoju prevádzku spotrebujú asi o 40 percent menej energie, ako je európsky priemer. Radným pánom sa však ani tento údaj nezdá byť dostatočne nízky. Zaviazali sa, že obytné budovy znížia spotrebu elektrickej energie o ďalších 10 percent a spotrebu tepla o 20 percent. Projektanti musia rátať s tým, že zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie, ako solárne panely, musia byť inštalované ako úplný štandard. Očakáva sa, že obstarávacie náklady na výstavbu budov v najprísnejšom pasívnom štandarde prekročia len o päť percent výdavky v konvenčných projektoch. Úspory budú mať okrem ekologických dopadov prínos aj pre peňaženku obyvateľov Kodane. Priemerná domácnosť môže na účtoch za energie mesačne ušetriť až 50 eur. To, že magistrát mesta bude vzorom a všetky objekty v správe mesta prejdú rekonštrukciou v najvyššom štandarde energetickej efektívnosti, je alfa a omega ekologických opatrení. Mestská rada pred nedávnom súhlasila s investíciou do energetickej rekonštrukcie 32 zo 72 základných škôl.

Pokračovanie článku nájdete tu.

Text: Branislav Koscelník
Foto: Copenhagen Media Center, Mesto Kodaň