pribeh skla mZa vysokými horami a nekonečnými vodami sa nachádzalo kráľovstvo najmocnejšieho boha Poseidóna, ktorý panoval nedozerným morským diaľavám.

IMG 9688Každý deň sa vydával na potulky po blankytných vlnách, aby takýmto spôsobom poukázal na krásu a silu jedného zo štyroch živlov planéty.

Keď sa nasýtil pohľadom na svoje panstvo, vydal sa na cestu domov, na čarovný ostrov Euboia. S týmto ostrovom spojila svoju spoločnosť aj známa výtvarníčka chorvátskeho pôvodu Gordana Turuk, aj ona podľahla tajomným mýtom a bájam starovekého sveta.Krása ostrova Euboia

O Gordane je známe, že nadovšetko miluje more, je priťahovaná jeho rozmanitosťou, silou i poetickosťou. Veď v mnohých rozhovoroch sa k svojmu pozitívnemu vzťahu k nemu vyznala.

Nachádza tu inšpiráciu, obdivuje jeho nespútanú energiu, krásu, tajomno. Ostrov Euboia je skutočne spätý s vodou, pretože podľa antických bájí si na západnom pobreží Euboie vybudoval palác samotný boh mora Poseidón. Práve odtiaľto sa vydával na morskom voze ťahanom koňmi so zlatými hrivami na horu Olymp alebo na prechádzky po mori. Na cestách po spenených vrcholkoch vĺn ho sprevádzali morskí bohovia či ryby. Jeho manželkou bola bohyňa vody Amfitríta.

Aj preto sa Gordana Turuk rozhodla pre názov Euboia. Tak ako mytologický príbeh o ostrove Euboia, aj jej diela ponúkajú krásu, tajomnosť, energiu a nespútanú ľudskú tvorivosť.

Text: Jana Hritzová
Foto: Euboia Glass

Viac sa dočítate na stranách 44-47


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013