timova praca mRaz mu zahraničný kolega povedal zaujímavú vec - úplne iná hra začína pre majiteľa firmy pri istom počte ľudí.

ABCIIStručne skonštatoval, že sa to láme nad šesťdesiatkou. V tom čase mal Juraj Jančina v tíme okolo štyridsať ľudí. A naozaj, došlo na kolegove slová. Firma s vyšším počtom zamestnancov vyžaduje úplne inú štruktúru a iné manažérske praktiky. Vyžaduje prístup, ktorý s architektúrou nesúvisí, ale úzko sa jej dotýka. Dnes je vidieť, že spoločnosť svoj rozmach zvládla a v roku 2012 môže vykázať viac ako 1 000 000 m2 zrealizovaných podlahových plôch.


"Vďaka pádu sa dnes dokážem radovať z detailov oveľa viac, než kedysi. Mal som možnosť pracovať na menších projektoch, ktoré mi ponúkli úplne rozdielne skúsenosti v porovnaní s polyfunkčnými stavbami a nákupnými strediskami. V istom zmysle boli zaujímavejšie. Môžem povedať, že každá etapa života, aj keď sa zdá, že je horšia, ako tá predchádzajúca, je atraktívna a výnimočná," Juraj Jančina.


Stavba s vlastnými pravidlami

Poštová banka, ústredie, Bratislava
1998 – súťaž Stavba roka, hlavná cena


Projekt centrály Poštovej banky prihlásila kancelária Jančina Architekti do súťaže ako posledná. Návrh, ktorý nedodržal takmer žiadne pravidlá, však priniesol úspech nielen mladému architektovi, ale i ostatným, ktorí sa na ňom podieľali. Tento projekt bol prelomový. V čase, keď sa všetky banky stavali ako introvertné "pomníky", ktoré mali chrániť majetok a peniaze klientov, priniesol niečo úplne nové. Nový koncept, nový vzhľad, novú atmosféru.


Loď, ktorá priplávala do Bratislavy

Administratívna budova Malý trh, Bratislava
2005 – súťaž Stavba roka, Cena združenia pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva

Pri zmienke o lodi medzi Mlynskými Nivami a Dunajskou ulicou v Bratislave si snáď každý okamžite predstaví zelenú, zasklenú stavbu. Jedna z najnetradičnejších stavieb v našom hlavnom meste vznikla v čase, keď Malý trh bol hranicou medzi perifériou a historickým centrom Bratislavy. Domy tu zívali šedosťou malomesta, s charakteristickým pomalým tempom a malými nájomnými obchodíkmi. Každý projekt prechádza od prvého návrhu menšími alebo významnejšími zmenami. Malý Trh je jediný projekt v dvadsaťročnej histórii skupiny Jančina architekti, ktorý od prvej skice vznikol bez úprav či korekcií.


Text: Ivona Partmanová v spolupráci s Jančina architekti
Foto: Jančina architekti

Viac sa dočítate na stranách 24-27


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013