title mala

Najväčší a najvýznamnejší veľtrh interiérových doplnkov a textílií prebiehal od 10. do 13. januára vo Frankfurte. Počas týchto 4 dní, nám vystavovatelia predstavili aktuálne trendy.

upholstery4

2963 vystavovateľov zo 63 krajín ponúklo svetu príručku textilných trendov, dizajnu a inovácii v tomto odvetví na celý rok 2017. Práve preto sa zakaždým teší vysokej návštevnosti najmä zo strany profesionálov, ale aj nadšencov.

bath2

Veľtrh rozdelil vystavovateľov hneď do troch hlavných kategórií. Prvou boli bytové textílie, kde patria napríklad koberce, tieniace systémy, dekoratívne textílie ako vankúše či obrusy, ale aj tapety. V ďalšej kategórii domácich textílii sme mohli objavovať doplnky do kúpeľne, kuchyne a spálne, s vysokým zastúpením posteľnej bielizne či osušiek. Poslednou kategóriou boli inovácie výrobného procesu, kde boli predstavené tie najprogresívnejšie metódy textilného dizajnu či digitálnej tlače.

floor3

Vystavovatelia dokázali, že trendy v textilnom dizajne už nie sú prísne ohraničené, preto sme mohli vidieť širokú farebnú aj štýlovú škálu.

Prvá kategória bola plná farieb, kde sa objavovali pastelové farby, kovové odlesky, ale aj klasické potlače. Motívy boli kontrastné, popri tradičných kvetinových si tu našli svoje miesto aj moderné komiksové témy. V povrchovej úprave všetkých podkategórií však dominovali štruktúry a ich rôzne formy, ktoré vytvárali 3D efekt. Ohromným vývojom prešli tiež tieniace systémy, ktoré už nie sú iba funkčným riešením do domácností, ale aj dekoratívnym. Získali na sofistikovanosti a na dizajnovej stránke. Doplnené však boli menším zastúpením hladkých povrchov.

wall2

Textilné doplnky do spálne, jedálne a kúpeľne takisto hýrili farbami. Podobne ako v prvej kategórii, dominovali tlmené farby. Avšak vysokému zastúpeniu sa tešili rôzne vzory, potlače a dokonca aj výšivky, ktoré si našli svoje miesto medzi temnejšími odtieňmi sivej, hnedej a čiernej. Ich neutralita však bola vyvážená výraznými a odvážnymi potlačami, ktoré na výstavu priniesli hravosť a živelnosť.

bed6

Posledná kategória predstavovala inovatívne a efektívne riešenia modernej výroby textílii do domácnosti, kam patrilo predstavenie dizajnových programov a ich nových funkcionalít, ale aj vylepšenia digitálnej tlače, ktoré má nenahraditeľné miesto v dnešnej výrobe.

Aké trendy budú dominovať interiérovým textíliám v roku 2017?

 - Pastelové a tlmené farby
 - Neutrálne farby ako čierna, hnedá či sivá v abstraktných vzoroch a motívoch
 - Kvetinové vzory, ale aj moderné potlače
 - Dôraz na štruktúru a jej rôzne formy
 - Výšivky

Foto: Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Jochen Günther