materialy buducnosti mProgres v materiálovom inžinierstve však napreduje míľovými krokmi a ponúka nové možnosti.

materialy-buducnostiDizajnové produkty dostávajú nové formy s ohľadom na trvalú udržateľnosť využívajúc recyklované materiály. Iná možnosť, s rovnakou filozofiou, je zakomponovanie starých vecí a použitého stavebného materiálu v kombinácii s tradičnými materiálmi. Takto dostávajú produkty a stavby novú podobu.


Synergia materiálov budúcnosti

Vývojári v oblasti materiálového inžinierstva sa sústreďujú kompozity – heterogénne materiály zložené z dvoch alebo viacerých základných zložiek. Matrica (pojivo) a výstuž nesmú spolu chemicky reagovať alebo ich reakcia musí byť zanedbateľná. Vo výrobe dochádza len k ich mechanickému miešaniu. Pre kompozity je charakteristická synergia, čo znamená, že vlastnosti výsledného produktu sú lepšie než matematické sčítanie vlastností jednotlivých zložiek. Výstuž v kompozite nesie záťaž a dodáva mu tuhosť a pevnosť. Matrice chránia výstuž proti vplyvom prostredia a proti mechanickému poškodeniu a spája obidva materiály do požadovaného tvaru (Koula, Ternaux, 2012).

Drevo a plast

V oblasti interiérového a exteriérového dizajnu a architektúry nachádza uplatnenie materiál známy ako wood plastic composites v podobe WPC profilov EXTRUWOOD. Pozostáva z 55 % drevného prachu a 45 % PVC, pričom PVC je matricou tohto materiálu. Do tejto kategórie kompozitov patrí aj WPC Pinuforum. Panely z WPC profilov ponúkajú riešenie pre spevnené plochy v záhradách, v okolí bazénov a v zimných záhradách. Vyznačujú sa hladkým povrchom bez úlomkov a triesok, odolnosťou voči machu, drevokazným hubám a plesniam, vysokou odolnosťou voči chemikáliám a dlhou životnosťou. Ich mimoriadnou prednosťou je jednoduchá údržba, pretože nevyžadujú dodatočnú povrchovú úpravu. Cenený je aj pocit mäkkosti pri chôdzi na boso, ako i zdravotná a ekologická nezávadnosť povrchu. Na dotyk však majú bližšie k umelým plastom ako k drevu.


Text: Veronika Kotradyová
Foto: Woodplastic, Cembrit, Wunderwurks, trendzona.com, Eileen Fisher

Viac sa dočítate na stranách: 234-235


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013