dom sviezi zivot stylVýrazné je lomené oceľové schodisko z priemyslového plechu. Dom je navrhnutý tak, aby vyťažil čo najviac z polohy s výhľadom. Už v etape spracovania projektu bol daný dôraz na zachovanie súkromia obyvateľov domu.

Miesto stavby se nachádza v obci Radlík, približne 24 km južne od Prahy. Ide o novú lokalitu, kde je plánovaná a väčšinou už aj realizovaná rozsiahla výstavba. Keďže sa parcela, na ktorej stojí dom, nachádza na okraji tejto lokality, je odtiaľto pekný výhľad smerom na východ a dom zároveň na seba strháva primeranú pozornosť.

Objekt je umiestnený v severovýchodnom rohu parcely, odkiaľ je i hlavný vstup do domu. Južná a západná fasáda sú maximálne otvorené do záhrady. Dom má kompaktný tvar štvorcového pôdorysu, ktorý je zastrešený pultovou strechou. Základný koncept bol inšpirovaný pootvorenou krabičkou zápaliek.

Stavba má dve nadzemné podlažia. Do domu sa vstupuje z východnej strany do zádveria, odkiaľ je vstup do technickej miestnosti a chodby. Z tej je prístup do obývačky, ktorá je spojená s kuchyňou a jedálňou. Z priestoru obývacej izby sa priamo vstupuje do záhrady a na terasu, ktorá je čiastočne krytá presahom strechy a stien. Na druhom nadzemnom podlaží sa nachádza kúpeľňa, pracovňa, spálňa a izba pre hostí.

Viac sa dočítate na strane 100 – 101

TEXT: Pavel Horák
FOTO: Lina Németh


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012