16. 6. 2016

Renesancia nábytkárskej výroby u nás prináša so sebou aj boj o zákazníka a bojuje sa zbraňami v podobe kvality či originality. Čo znamená výraz poctivá slovenská výroba? Túto otázku sme položili štyrom etablovaným firmám.

Alojz Karpis
Alojz Karpiš, zakladateľ firmy Karpiš

Kedy sa zrodila vaša láska k drevu?

Pamätám sa, že už ako malého chlapca ma otec brával do svojej stolárskej dielne. Spočiatku mi stačilo, keď som sa zabával zatĺkaním klincov do dreva. Ako som však rástol, dostával som od otca zložitejšie úlohy. Stával som sa mu čoraz rovnocennejším pomocníkom a keď som získal dostatok skúseností, bol som schopný sám si vyrobiť nábytok do detskej izby. Dá sa povedať, že počas týchto rokov strávených s otcom v dielni som si drevo a prácu s ním naozaj zamiloval.

Akým spôsobom sa vám podarilo oživiť nábytkársku výrobu v našich končinách?

Nedá sa povedať, že by som niekedy chcel oživovať niektorý zo zaniknutých podnikov. Firmu, ako je tá naša, s takou úzko špecializovanou výrobou, by ste v histórii hľadali ťažko .Vznikala a rástla postupne, ako sa zvyšoval dopyt po našich výrobkoch. Myslím si, že ak sa má na Slovensku skutočne obnoviť sila nášho nábytkárskeho priemyslu, je nevyhnutné obmedziť export drevnej guľatiny bez pridanej hodnoty za hranice krajiny a doplniť trh práce o chýbajúcich vyučených stolárov.

 

Lejdy 

 

Poctivá slovenská výroba, nie je to v súčasnosti oxymoron?

Určite nie. Na Slovensku podniká množstvo firiem, ktorých produkty sa radia k svetovej špičke. Samozrejme, trh je rozmanitý a požiadavky zákazníkov sú rôzne. Je už na spotrebiteľovi, aby si vybral výrobcu, ktorý bude schopný splniť jeho predstavy o kvalite.

Meran zostava   stol London

 

Ak by ste mali z celej histórie firmy vybrať tri míľniky, ktoré by to boli?

Prvý míľnik bol určite ten, že som opustil stabilné zamestnanie a začal som podnikať naplno v malých priestoroch na pozemku nášho rodinného domu. Keď nám tam po rokoch zvyšovania produkcie začalo byť tesno, opustili sme tieto priestory a postavili našu súčasnú fabriku. Bol to vtedy vabank, ale vyšiel. Tretím míľnikom by mohlo byť rozhodnutie investovať do najmodernejších 5-osích CNC fréz. Vďaka tejto technológii sme schopní vyrábať najzložitejšie tvary s vysokou presnosťou, čo nám otvára opäť ďalšie možnosti rozvoja do budúcnosti.

holan   london2

Slovenské remeslo z pohľadu Tomáša Masaryka.

Text: Sláva Štefancová
Foto: archív redakcie a opýtaných