interierove vone mČo vám napadne ako prvé, keď sa povie „vôňa domova“? Čerstvo napečený koláč, čisté periny alebo aróma nedeľného obeda?

Napriek tomu, že ju nevidíme, vôňa je jedným z najsilnejších tvorcov atmosféry, obzvlášť doma...

vone 01 eichholtzfoto: Eichholtz

Väčšina ľudí sa pri výbere interiérového parfumu orientuje najmä na drevité a svieže vône, napríklad santalové drevo, levanduľa, borovica, céder, morský vánok, ale aj rôzne druhy ovocia, najmä citrusov, a kvetín. Pred Vianocami zasa vedú tradičné vône obsahujúce vanilku, škoricu, jablko či práškový cukor. Okrem toho, naše čuchové preferencie sa menia v závislosti od ročného obdobia. Kým počas jesene a zimy ľudia uprednostňujú drevité a sladké vône, v jarnom a letnom období pre zmenu zákazníci siahajú najmä po kvetinových a citrusových vôňach. „Obľúbená je aj sladká vôňa francúzskych makróniek či vôňa, ktorá je zmesou bohatého jantáru, pačuli a kvetov zázvoru. Niektorí výrobcovia sa snažia vytvárať jedinečné arómy aj zo známych vôní, ktoré na trhu existujú už oddávna, a to pridávaním zložiek, ktoré vôni dodajú nový obohacujúci rozmer. Zároveň však vytvárajú úplne nové vône, pripomínajúce ľuďom ich osobné parfumy. V ponuke sú aj rôzne limitované edície vôní, ktoré sú pre zmenu zaujímavé dizajnom flakónu či jedinečnosťou vône. Zakúpiť si môžete aj parfumovaný kvet či voňavé krištáliky,“ vysvetľuje Marek Gála zo spoločnosti White Home.

vone 02 whitehomefoto: 1. luxusná LED sviečka od Dunbar Sloane, 2. difuzér Blue Intense od Côte Noire, 3. voňavé krištáliky Peacock od Côte Noire, 4. luxusná sviečka Pomme d´Ambre od Côte Noire, 5. parfumované ruže Carmine Red od Côte Noire (všetko predáva White Home)

Podľa čoho vyberať?
V mnohých produktoch sa na výrobu využívajú najmä prírodné suroviny, ako sú včelí, sójový a kokosový vosk. V prípade sviečok dokáže kvalitná surovina ovplyvniť aj čistotu horenia a intenzitu uvoľňovania vône pri tuhnutí vosku, dokonca ju možno použiť aj vo väčších priestoroch. „U difuzérov ovplyvňuje intenzitu vône aj dizajn flakónu, do ktorého sa vonný olej aplikuje a cez ktorý uniká. Ak je priestor medzi tyčinkami voľný, vôňa je intenzívnejšia. Ak sa, naopak, unikanie vonného oleja tyčinkami obmedzí, môžeme očakávať dlhšiu trvácnosť a jemnejšiu intenzitu vône. V prípade, že si želáte cítiť intenzívnejšiu vôňu, odporúčame ju umiestniť v priestore, kde je dostatočný pohyb vzduchu,“ radí Marek Gála. Na prevoňanie väčších priestorov sa teda používajú predovšetkým väčšie difuzéry, ktoré dokážu šíriť vôňu aj niekoľko mesiacov, rovnako dobrú službu tu urobia už spomenuté katalytické lampy.

vone 03 eichholtzfoto: Eichholtz

pripravila: Anna Salvová

Celý článok si môžete prečítať v magazíne Top trendy v bývaní 2016.