island nordurljos jokursalon uvod

 

Drsná krása nedotknutej prírody, čierne pláže, opar nad útesmi, rieky pretekajúce púšťami či vybuchujúce gejzíry. To je melancholický ostrov plný kontrastov.

 

island nordurljos jokursalon

 

Treba vidieť

Kedysi bol finančne nedostupnou destináciou, no dnes je všetko inak a letenky na tento ostrov zázrakov sú omnoho dostupnejšie. Ideálny čas na výlet je od mája do septembra, keď môžete pohodlne cestovať autom bez obáv o uzatvorenie ciest. Výhodou zimných mesiacov je menej turistov a ako bonus uvidíte polárnu žiaru. Aby ste si výlet užili čo najviac, neobmedzte sa iba na základné turistické miesta. Rozmanitosť krajiny reprezentuje napríklad polostrov Snæfellsnes, na ktorého špičke stojí ľadovec obklopený lávovými poľami. Tento ľadovec má v srdci Islanďanov špeciálne miesto a inšpiroval aj mnoho umeleckých diel, napríklad aj sci-fi román Julesa Verna Cesta do stredu Zeme.

 

island reykjavikurtjorn stillur dji twil

 

V tejto oblasti môžete vidieť aj opustenú dedinu Búðir a „morské komíny“ Lóndrangar. Južné pobrežie Islandu je rovnako populárne pre nádherné čierne piesočné pláže ležiace pozdĺž pobrežia. Najslávnejšia je Reynisfjara so vzácnymi stĺpmi vytesanými do skaly. Ak sa vyberiete smerom na východ, narazíte na ďalší klenot, ľadovcovú lagúnu Jökulsárlón, ktorá sa nachádza pri pláži s príznačným názvom Diamond.

 

island klifbrekkufossar

 

No poklady nájdete aj vo vodách Islandu. Žije tu viac ako dvadsať druhov veľrýb a delfínov, ktoré môžete pozorovať z výletných lodí alebo priamo z pobrežia. Najväčší predpoklad, že budete mať šťastie, je v meste Húsavík, ktoré sa nazýva aj hlavným mestom Európy pozorovania veľrýb. Najsevernejšia časť Westfjordov nazývaná Hornstrandir je známa pre svoju unikátnu prírodnú rezerváciu s množstvom voľne žijúcich zvierat. Útesy siahajúce do výšky 534 metrov nad morom sú zas domovom desaťtisícov morských vtákov, na zelených poliach môžete bežne stretnúť arktickú líšku.

 

island vattarnes

 

Za pozornosť stojí aj najvzdialenejšie miesto od Reykjavíku Eastfjordy. Síce si sem budete musieť zorganizovať špeciálny výlet, no vďaka tomu, že ide o miesto ďaleko od davov turistov, zažijete neopakovateľné dramatické výhľady na okrajoch útesov a na národný park Vatnajökull. Napriek odľahlosti tu nájdete aj niekoľko niekoľko osád, ako napríklad Djúpivogur, Seydisfjörður a Egilsstaðir – dediny zasadené do neuveriteľnej prírody. Seydisfjörður je zvlášť magický!

 

island rvk jolastemning snjor vetur

 

Must-have zájazdu je aj tajzvaný „Zlatý okruh“. Zažijete známy Národný park Thingvellir, vodopád Gullfoss a najstarší gejzír Geysir na úpätí hory Laugarfjall v údolí Haukadalur. Tu sa nachádza aj gejzír Strokkur, ktorý vybuchuje každých päť minút zhruba do výšky viac ako dvadsiatich metrov. To musíte zažiť! Pokiaľ radi fotografujete, zamierte na do Asbyrgi Canyon a na jazerá Mývatn. A nezabudnite si pred odjazdom na Island pribaliť trekové topánky, lebo na prechádzku prírodnou rezerváciou Skaftafell nikdy nezabudnete.

Ak sa chcete dozvedieť, kde sa na Islande ubytovať a aké gastrošpeciality si v tejto krajine môže vychutnať, navštívte našu stránku Top Horeca.

 

island rest moss

 

Text: Jana Gombošová
Foto: iceland.is, guidetoiceland.is, SPA: The Blue Lagoon, Krauma, The Fontana, The Myvatn Nature Baths, reštaurácie: Óx, Dill, Moss, Matur og Drykkur