dizajn a clovek mArchitektúra a dizajn nás tvarujú, ale v horšom zmysle aj deformujú.

dizajn a clovekAk má byť človek ich stredobodom, musia byť ponímané vysoko interdisciplinárne a rešpektovať znalosti z oblasti spoločenských vied, ergonómie, neuroergonómie a medicíny všeobecne. Našťastie, v progresívnom dizajne je to už samozrejmosťou.

Často sa stáva, že dizajnéri a architekti myslia predovšetkým na to, ako budova alebo výrobok, ktorý navrhujú, budú vyzerať a čo povedia kolegovia z brandže na ich originalitu, inovatívnosť či trendovosť. Nemyslia na to, ako sa budú používatelia cítiť alebo s akým pocitom budú ich výrobky používať. Pre tvorcov je zvyčajne druhoradé, či z toho budú mať používatelia potešenie alebo sériu frustrácií, ktoré sa prejavia negatívne na ich aktuálnej nálade, psychickej pohode a z dlhodobého hľadiska aj na celkovom zdravotnom stave. Frustrácia z hmotného prostredia, ktoré nás obklopuje, vedie (obzvlášť u mládeže) k hľadaniu úniku z reality do rôznych závislostí a môže sa prejaviť psychickými poruchami a aj fyzickými ochoreniami na psychosomatickej úrovni.

Dizajn je súčasťou prostredia, ktoré nás ovplyvňuje

Tvorcovia by mali poznať potreby cieľovej skupiny detailne, počnúc zdravotnými problémami, cez sociálnu anamnézu (rodinné a sociálne zázemie i pracovné prostredie) až po zmyslové, racionálne a emocionálne preferencie používateľov. Súčasná populácia trpí predovšetkým civilizačnými chorobami 21. storočia, ktoré sú spôsobené prejedaním sa, stresom, fajčením, pitím alkoholu a nedostatkom pohybu. Všetky tieto problémy sa dajú zmierniť alebo úplne vylúčiť zdravým spôsobom života (čo sa životosprávy týka), ale aj znižovaním environmentálneho stresu, ktorý je spôsobený materiálnym prostredím, v ktorom žijeme. Stres sa dá zvládnuť, okrem iného, správnym životným štýlom (dostatok spánku, pravidelné stravovanie) a vyhýbaním sa prostrediu, ktoré na nás vplýva negatívne. Je dobré, ak sa obklopíme obľúbenými vecami, čím si vytvoríme prostredie, ktoré v nás vzbudzuje pozitívne pocity. A práve to je parketa pre dizajnérov a architektov.

Viac sa dočítate na strane 204 – 209

TEXT: Veronika Kotradyová
FOTO: archív autorky

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/dizajn_a_clovek/galeria{/ppgallery}
Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012