Drevo je tradičný stavebný materiál, ktorý nepodlieha trendom. Podlieha však poveternostným vplyvom, a preto sa čoraz viac výrobcov snaží priniesť na trh trvanlivé, a zároveň bezúdržbové alternatívy dreva. Medzi špičku v tomto segmente patrí kompozit Timbermax. Pod touto značkou sa na našom trhu predávajú dva druhy kompozitných profilov určených do exteriéru, predovšetkým na terasy a obklady fasád: Timbermax Exotic a Timbermax Exclusive. Líšia sa vzhľadom a technológiou výroby. 

exotic 2Fasádny obklad Timbermax Exotic Meranti

 

Timbermax Exotic

Profily Exotic majú za cieľ nahradiť svojím vzhľadom exotické dreviny. O tom, že sa im to darí, svedčia čísla predaja, ktoré od roka 2013, keď boli uvedené na trh, neustále rastú. Profily Timbermax Exotic sú vyrábané koextrúziou a skladajú sa z dvoch vrstiev: WPC jadra (drevené piliny + HDPE) a vrchnej vrstvy Protect Shell z HDPE. Práve táto odolná povrchová vrstva zabezpečuje nielen vzhľad verne pripomínajúci drevo, ale aj výrazné zlepšenie najdôležitejších technických parametrov a úžitkových vlastností.

FAREBNÁ STÁLOSŤ: Bežné brúsené WPC profily menia odtieň už v prvých mesiacoch po inštalácii. Je to kvôli tomu, že drevené piliny sa obrúsením vyextrudovaného profilu dostanú na povrch a drevo vplyvom UV žiarenia šedne. Toto, vďaka vrchnej vrstve Protect Shell, neplatí pre profily Timbermax.

NASIAKAVOSŤ: S vyššie spomenutým faktom súvisí aj nasiakavosť. Drevené piliny na povrchu väčšiny drevoplastov sú nasiakavé, čo sa najviac prejavuje v nízkej odolnosti voči škvrnám. Obzvlášť problematické bývajú stopy po tukoch, víne, kečupe a podobných látkach, ktoré sa na terasu často dostanú, no ich odstránenie je veľmi komplikované. Profily Timbermax majú 25-ročnú záruku na odolnosť voči takto vzniknutým škvrnám. Ich čistenie je jednoduché a na podlahe či fasáde neostávajú žiadne stopy.

TEPELNÁ ROZŤAŽNOSŤ: Určite si viacerí záujemcovia o WPC všimli, že pri nadpájaní jednotlivých kusov je nutné vynechávať dosť veľké dilatačné medzery, čo z estetického hľadiska na mnohých pôsobí rušivo. Profily Timbermax majú asi o 40 – 50 percent nižšiu tepelnú rozťažnosť. Na prvý pohľad sa to nezdá, ale pre dokonalý výsledný efekt je táto vlastnosť veľmi dôležitá.

 

Timbermax Exclusive

Všetkými spomínanými pozitívnymi vlastnosťami sa vyznačujú aj kompozitné dosky Timbermax Exclusive. Rovnako ide o dvojvrstové, ale v tomto prípade o plné profily, ktoré neobsahujú ani percento dreva. Napriek tomu je ich vzhľad od neho na nerozoznanie. Nie sú zriedkavé názory, že sú dokonca krajšie ako samotné drevo. Ako vidno z fotografií, veľmi verne pripomínajú neustále obľúbené dubové palubovky.

exclusive DSC 4603u copyPodlaha pri bazéne Timbermax Exclusive Alpine

 

Výnimočnosti týchto kompozitných dosiek, z veľkej časti vyrábaných ručne, zodpovedá aj ich cena, ktorá sa pohybuje okolo 120 eur/m2 bez DPH. Vzhľadom na to, čo tento produkt ponúka, ide o výhodnú investíciu pre náročného zákazníka.

exclusive Podlaha pri bazéne Timbermax Exclusive Alpine, obklad múrika Timbermax Exclusive Country

 

Predaj a montáž

Dovozcom pre SR je spoločnosť Newface, s. r. o., ktorá zabezpečuje všetky služby, vrátane odbornej montáže so zárukou po celej SR. Podrobnejšie informácie o bezúdržbovom „dreve“ značky Timbermax nájdete na produktovej stránke www.timbermax.sk.

 

Článok nájdete aj v publikacií TOP TRENDY V BÝVANÍ/BYDLENÍ 2017

TTB titulka 1 mini