myslime vcas na bezpecnost nasho byvania mZvyšujúci sa záujem o ochranu nehnuteľnosti pred nepovolaným vniknutím, odcudzením majetku alebo jeho zničením si vyžaduje zodpovedný prístup najmä samotných majiteľov.

myslime vcas na bezpecnost nasho byvaniaNevyhnutnou podmienkou na dosiahnutie efektívnej úrovne zabezpečenia nehnuteľnosti i majetku je prepojenie niekoľkých úrovní a druhov bezpečnostných systémov a opatrení. Ich počet a ich vzájomná konfigurácia závisia od bezpečnostných priorít a konkrétnych požiadaviek majiteľa nehnuteľnosti a jej druhu.


Základná ochrana nehnuteľnosti a majetku


Bezpečnostné kritériá by mal brať budúci vlastník nehnuteľnosti do úvahy už pri jej kúpe alebo pred začiatkom jej výstavby. Výber lokality, kde sa bude nehnuteľnosť nachádzať, má významný vplyv na stupeň jej zabezpečenia. Budúci vlastník by si mal vo vlastnom záujme miesto dôkladne zmapovať. To znamená, že by mal poznať vzdialenosť od centra mesta, urbanistickú štruktúru mestskej štvrte, hustotu obyvateľov, zistiť si dostupné informácie o budúcich susedoch i adresu oddelenia polície, hasičského zboru a rýchlej zdravotníckej pomoci. Základné informácie tohto charakteru zistí majiteľ na prechádzke lokalitou alebo mu ich poskytnú na úrade miestnej samosprávy.


Efektivita prvkov zabezpečenia závisí od prístupu obyvateľov


Ak zvažujeme kúpu bytu, vyhýbajme sa prízemným bytom a bytom, do ktorých je ľahký prístup (napríklad zo susedného balkóna). Bezpečnostné požiadavky na okolie bytového domu sú jednoduché a ich posúdenie zvládne aj laik. Patrí medzi ne existujúce verejné osvetlenie, prístupový systém do bytového domu, automatické osvetlenie spoločných priestorov, prípadne inštalovaný kamerový systém. V niektorých novostavbách je bežný aj systém požiarnych hlásičov a počítačová evidencia osôb vstupujúcich do spoločných priestorov (napr. prístup pomocou špeciálnej magnetickej karty a osobného PIN kódu). Efektivita spomínaných prvkov zabezpečenia závisí od prevádzkovej disciplíny všetkých majiteľov bytov.


Viac sa dočítate na strane 21 – 25


TEXT: Michal Magát, Milan Rebroš
FOTO: archív redakcie


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012