naomi dom campbell turecko oko ekologia 1 uvod

 

Naomi Campbell, bývalá úspešná modelka dostala pred deviatimi rokmi na svoje 41. narodeniny od svojho priateľa Vladislava Doronina nezvyčajný dar. V balíčku previazanom stužkou bol kľúč od novo postaveného domu na ostrove Kleopatra, v tureckom zálive Gökova. Tento dom je však natoľko nadčasový, že neustále vzbudzuje pozornosť a rešpekt k svojmu architektonickému stvárneniu.

 

naomi dom campbell turecko oko ekologia 4

 

Dom v tvare a dizajne mýtického oka boha Hóra navrhol španielsky architekt Luis de Garrido. Ten sa špecializuje na udržateľné a ekologické budovy a tak pre slávny pár navrhol "Eco-House Horus" tak, aby bol úplne energeticky, vodne a potravinovo sebestačný. Rovnako ako pri svojich ďalších projektoch sa pri riešení problémov v oblasti efektívnosti spoliehal na starostlivý bioklimatický dizajn.

Zástupca architektonickej kancelárie architekta Luisa de Garrido poznamenal, že táto stavba bola vzhľadom na jej vlastnosti skutočne lacná, a je dôkazom toho, že absolútne sebestačná a udržateľná budova sa dá postaviť aj s nie príliš veľkými nákladmi.

 

naomi dom campbell turecko oko ekologia 2

naomi dom campbell turecko oko ekologia 1

 

Turecký ostrov Sedir, alias Kleopatrin ostrov, je letoviskom v zálive Gökova už od starorímskych čias. Piesok na pláži Kleopatra je údajne výnimočný a odlišný od ostatných pláží v okolí. Miestna legenda hovorí, že Mark Antony doviezol piesok predovšetkým pre samotnú Kleopatru, ktorá by na iný druh piesku nevkročila.

Dizajn domu

Výsledný kupolovitý dom má 25 izieb a päť salónikov, niekoľko kúpeľní, toaliet, terasy, oddychové zóny a veľkú kuchyňu s jedálňou. Čierny obrys tvoriaci väčšinu exteriérového dizajnu veľkého oka domu tvoria fotovoltaické panely, ktoré v kombinácii s geotermálnym systémom poskytujú všetku energiu potrebnú pre dom.

 

naomi dom campbell turecko oko ekologia 1

 

Zimné kúrenie je realizované tak, že dom je v zime teplý vďaka slnečnej energii a pomocou geotermálneho tepla. Sklenené stropy a podlahy umožňujú slnku preniknúť až do suterénu. Ide o štruktúru podobnú inteligentnému skleníku, ktorý sa zohrieva slnečným žiarením. Avšak v lete zostáva vďaka špeciálnym technológiám chladný bez využitia klimatizácie.

Svoje súkromie si Naomi a jej partner pochopiteľne strážia, a tak sú fotky ich domu získané len z vonkajších priestorov.

Pripravila: Petra Adamcová
Zdroj informácií a foto: Hello Magazin