moooi coppelia4Formou inštalácie či módnej prehliadky sa predstavia tvorcovia z 20 krajín sveta.

8.10.2016

Hlavnými hosťami tohtoročného Designbloku budú japonský dizajnér Arihiro Miyake, francúzsky inovátor Francois Azambourg, španielsky dizajnér Tomás Alonso, rakúske tvorivé duo chmara.rosinke a Matthias Kaiser. Na aktuálny 18. ročník prehliadky si dizajnéri pripravili aj netradičné produkty a interaktivné inštalácie pre dospelých aj pre deti. Najväčšia česká prehliadka dizajnu a módy sa koná 27. – 31. októbra 2016.

Arihiro Miyake, ktorý dlhodobo žije a tvorí v Helsinkách, vystaví impozantný luster Coppélia, vytvorený pre značku Moooi. Funkčná mechanika je kombinovaná s elegantnými svietidlami po obvode, pripomínajúcimi ladné kroky baletky. Svietidlá budú hlavnými prvkami aj expozície inovatívneho francúzskeho dizajnéra Francoise Azambourga. Návštevníci Designbloku uvidia Sputnik, lampu inšpirovanú vesmírom, iluzívne svetlá Petit Theatre navodzujúce magickú divadelnú atmosféru, alebo svietidlo Very nice, ktoré nie je iba objektom, ale aj vynálezom. V Prahe predstaví aj prierez ďalšou tvorbou - nábytok a doplnky.

Arihiro Miyake                Francois Azambourg

Arihiro Miyake                                                                                                                                                         Francois Azambourg

 

Španielsky dizajnér Tomás Alonso predstaví svoje nové objekty s nezameniteľným rukopisom. Na Designblok príde prezentovať nové kolekcie tiež rakúske tvorivé duo chmara.rosinke, ktoré vlani zaujalo projektom minimalistického bývania. Zúčastní sa aj Matthias Kaiser, ktorý vo svojej tvorbe prepája tradičné keramické remeselné postupy a experimentálny prístup. Matthias Kaiser bol jednou z hlavných hviezd minuloročného London Design Weeku, pre Prahu však chystá úplne novú kolekciu.

Francois Azambourg Chaise very nice JPEGLasvit Maxim Velcovsky Memento Mori 2

Spolu sa na Designbloku formou inštalácie či módnej prehliadky predstavia tvorcovia z 20 krajín sveta.

 

V úzadí nezostanú ani českí dizajnéri. Inštaláciu na hranici umenia a dizajnu tradične ponúkne Art House umiestnený v Lapidáriu. V tichom priestore sa návštevníkom otvoria expozície českých dizajnérov niekoľkých generácií v interakcii s kamennými sochami a architektonickými fragmentami českej histórie. Maxim Velčovský predstaví kryštálový luster vyrobený značkou Lasvit, inšpirovaný kostnicou v Kutnej Hore, ktorému dominuje mohutná lebka ovešaná kosťami. Prvá dáma českého šperku Eva Eisler vystaví inštaláciu objektov vytvorených špeciálnou technikou kombinácie, Lucia Koldová netradične uvedie kolekciu kobercov a Rony Plesl do svojej inštalácie čínskych objektov prenesie časť vlastnej retrospektívnej výstavy, ktorá sa koná v Kráľovskom letohrádku Pražského hradu.

Lasvit Maxim Velcovsky Memento Mori 1Lucie Koldová kol BRUSH 3

Maxim Velčovský

 

V Lapidáriu si návštevníci prezrú tiež expozície Markéty Kratochvílovej, Tadeáša Podrackého a značky Llev, ktorá sa svojou kolekciou svietidiel ako tenisových rakiet triafa do témy športu. Zážitok z unikátneho priestoru umocnia svetelné inštalácie a projekcie.

 

Text: Paula Mokrá v spolupráci s PR manažérkou Designbloku Barborou Švehlovou
Foto: Designblok