FOR ARCH 2015

Na slávnostnom galavečeri sa udeľovali ceny GRAND PRIX za najlepšie exponáty, čestný titul Architekt roka a Architekt obce a ocenenie Young Architect Award pre mladých architektov.

23.9.2016

Aj tentoraz bol súčasťou veľtrhu FOR ARCH slávnostný galavečer, na ktorom bolo udelených viacero ocenení. Patria medzi ne ceny GRAND PRIX za najlepšie exponáty, čestný titul Architekt roka a Architekt obce a ocenenie Young Architect Award pre mladých architektov.

 

„Architekt roka je čestný titul udeľovaný každoročne tej osobnosti, ktorá vynikla, alebo dlhodobo vyniká v oblasti architektúry a ktorá sa významne podieľa na jej dobrom mene. Je to cena v našej zemi výnimočná a ojedinelá. Týmto skvelo doplňuje aj mozaiku ostatných cien za architektonické počiny, alebo celoživotné dielo," povedal Zdeněk Fránek, zakladajúci člen poroty. Architektom roka 2016 sa stala Marcela Steinbachová, ktorá získala ocenenie za výbornú vlastnú tvorbu a vzdelávanie odbornej aj laickej verejnosti v oblasti architektúry. Odborná komisia udelila aj Čestné uznanie, za najmenej dvadsaťročnú prezentáciu umenia v pozícii šéfkurátora Domu umenia v Českých Budějoviciach ho získal Michal Škoda.

3876 marcela steinbachovC pre14364

 

Pod záštitou Zväzu miest a obcí ČR v spolupráci s Ministerstvom pre miestny rozvoj a časopisom Moderná obec sa na veľtrhu FOR ARCH po prvýkrát udeľovala cena Architekt obce 2016. Víťazstvo patrí mestu Litomyšl a architektke Zdeňke Vydrovej s projektom „Regulačný plán Mariánskej ulice a koncepcie úpravy Partizánskej ulice".


Ocenení boli aj mladí architekti. V rámci 8. ročníka súťaže pre študentov a mladých architektov do 33 rokov získalo ocenenie celkom sedem autorov. Titul Young Architect Award 2016 získala práca Haydarpaşa: Performance space od Michaely Benešovej.

DSC 7966FOR ARCH 2015 1

Do súťaže GRAND PRIX mohli vystavovatelia prihlásiť svoje novinky, z ktorých odborná porota vybrala tie najlepšie. Posudzovanými kritériami boli technické parametre, progresívne technológie, netradičný nápad, mimoriadna kvalita za prijateľnú cenu, materiál, ekologické hľadisko, energetická úspornosť a možnosť uplatnenia na trhu. Novinkou tohtoročnej súťaže bolo zaradenie prihlásených výrobkov do bodového hodnotenia kvality Rating by Architecture and Building Foundation.


Ocenenia si odniesli firmy Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodná divízia Buderus za kondenzačný kotol Buderus Logamax plus GB192iT, spoločnosť FRAJT s.r.o. za sklenený panel s keramickým digitálnym tiskom - double vision efekt, firma INTERNORM-OKNO, s.r.o. za I-tec vetranie, NIBE ENERGY SYSTEMS za tepelné čerpadlo vzduch-voda NIBE F2120, spoločnosť Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divízia Rigips za sadrokartónovú dosku Habito.


Čestné uznanie získali firmy BERNDORF BÄDERBAU s.r.o. za masážnu vírivú vaňu, České vysoké učení technické v Prahe za odvalovaciu bezlopatkovú turbínu, spoločnosť ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o. za malý radiálny ventilátor ECOAIR Design Ecowatt, Hein & spol. - keramické závody, spol. s r.o. za kachľový krb SOLID, uznanie získala aj firma PIEDRA UNO a.s. za plávajúcu podlahu PIEDRA a spoločnosť Schiedel, s.r.o. za integrovaný komínový systém Schiedel KombiGas.


Kompletný zoznam prihlásených súťažných exponátov nájdete na webových stránkach www.forarch.cz.


Text: Paula Mokrá
Foto: FOR ARCH, architektroku.cz, redakcia