Parkovisko v štýle poličky na knihy ? Viete si to predstaviť ?Na prvý pohľad zaujme  zaiste každého! Vedeli ste o tom, že v Kansas City sa nachádza skutočne pozoruhodná knižnica? Táto stavba a blízke parkovisko  v štáte Missouri je skutočným  architektonickým príkladom nekonformného ducha obyvateľov mesta.

 

Jedinečná  budova  bola postavená  v roku 2004 a  ukrýva pozoruhodný interiér zdedený po starej banke zo začiatku 20. storočia. Susedí s veľkým centrálnym parkoviskom nachádzajúceho sa v centre mesta, a práve toto parkovisko je jedinečné.

 

 

 kansas kniznica toptrendy

 

Parkovisko je jednou zo zvláštností stavby, ktorá má na rozdiel od klasických konštrukcií tohto typu obrovské repliky literárnych klasikov priľahlých k parkovacím miestam. Je tu zdokumentovaných dvadsaťdva  titulov vybraných občanmi mesta Kansas. Knižnica s netypickým parkoviskom je momentálne najpozoruhodnejšou  a najfotografovanejšou stavbou   v Kansase. Bežný turista, by si pomyslel, že sa za knihami skrýva knižnica, ale sú to v skutočnosti iba parkovacie miesta. No vskutku nevšedné!  Opticky sa zdá návštevníkovi  na prvý pohľad  akoby  celá stavba  bola najväčšia polica na svete, z ktorej si môže knihu zobrať.  Nájdete tam také zvučné mená umelcov ako Fahrenheit , J. R.R. Tolkien,  až po Tao Te Ching-a. Niekedy sa stáva, že  dokonalá knižná fasáda nie je vždy viditeľná, nakoľko knižnica je situovaná tak,  že niektoré vysoké košaté kríky a stromy zakrývajú mnohé z titulov. Najlepší čas na zobrazenie obrovskej poličky je v zimných mesiacoch, kde je možnosť vyfotografovať si všetko do detailov.

 

 

 kansaskakniznica knihy toptrendy

 

Tento  nevšedný nápad – parkovisko s knižnicou v štýle poličky na knihy bolo vytvorené preto, aby vyhovovalo stále rastúcemu počtu obyvateľov a áut v meste. Komunita v Kansase žiadala, aby  garáž v meste vyzerala zvonku príjemne, a nie ako typická „suchá“ garáž.  A tak ju preto skrášlili do takejto knižnej poličky. Široká verejnosť predložila svoje obľúbené tituly, následne potom boli záverečné knihy  vybrané správnou radou mesta a zvečnené do súčasnej podoby.

 

Z diaľky sa zdá, že knižná chrbtica je jedna pevná forma, ale keď sa k nej priblížite, uvidíte,  že sa skladá z mnohých kusov, ktoré sa držia spolu  skrutkami. Počasie  niekedy spraví svoje a zub času tiež, a preto vidieť obrysy mnohých kusov rozstrapkané. Ak budete na návšteve v Kansase, navštívte túto vskutku inšpiratívnu obriu knižnicu v centre mesta. Určite stojí za návštevu a nielen pre milovníkov kníh, ale aj pre milovníkov netradičných stavieb.