wink Lifestyle2 tit

Vyjdite na svetlo

Napojenie osvetlenia na centrálny systém je samozrejmosťou. Vnútorné aj vonkajšie osvetlenie možno pohodlne ovládať lokálne, centrálne alebo automaticky podľa pohybu alebo prítomnosti. Vypínače sú v múdrych domoch pripojené do centrálneho systému, kde sa určí zapínanie konkrétnych svetiel. Vypínače však môžu byť aj bezdrôtové – umiestnené napríklad na skle alebo zrkadle. Umožňujú zmenu svetla v podobe vytvárania svetelných scén, blikania či stmievania. Inteligentne ovládať je možné všetky typy svietidiel od klasických žiarovkových a halogénových, až pod moderné a úsporné svietidlá RGB alebo LED. V každom okamihu tak máte prehľad, kde sa svieti a kde nie. Z ľubovoľného miesta môžete vypnúť alebo zapnúť akékoľvek svetidlo. Osvetlenie je možné naprogramovať podľa intenzity vonkajšieho svetla. So zapadajúcim slnkom sa svietidlá aktivujú a pri dostatočnom vonkajšom osvetlení sa deaktivujú. K dispozícii je tiež časovo ohraničené svietenie. To môže byť vhodné napríklad pri osvetľovaní schodiska, keď sa svetlo po piatich minútach od posledného pohybu samo vypne.

netatmo saleMeteorologická stanica NetAtmo

Umožní vám neustále sledovať zmeny počasia a podmienok okolo domu.

 

Zabezpečenie a komunikácia

Vďaka inteligentnému domu máte kedykoľvek prehľad o bezpečnom chode domácnosti – stave alarmu, požiarnom čidle, kamerovom systéme atď. Pri odchode jedným dotykom zapnete alarm, zatiahnete žalúzie, zhasnete svetlá alebo vypnete vybrané zásuvky. Mnohé systémy ponúkajú rôzne funkcie proti vlámaniu. Jedným z príkladov je aktívna simuláciu prítomnosti. Simulácia počas vašej neprítomnosti (napríklad počas dovolenky) rozsvecuje svietidlá v dome alebo nastavuje žalúzie a rolety. Rovnako je schopná spolupracovať so žalúziami a roletami podľa naprogramovania.
Múdry dom umožňuje aj veľmi komfortnú komunikáciu medzi členmi domácnosti. Systém napríklad vzájomne prepája jednotlivé miestnosti, záhradu, vonkajšiu bránku a bránu pomocou domáceho telefónu a videotelefónu, na základe vnútornej počítačovej siete (VoIP). Samozrejmosťou je tu zapojenie do vnútornej telefónnej siete a vysokorýchlostné internetové pripojenie.
V prípade vnútornej bezpečnosti ide najmä o detekovanie požiaru, úniku plynu alebo vody. Detektory vedia v takom prípade upozorniť vykurovací systém a zastaviť prívody. Možné je tiež centrálne zapnutie alebo vypnutie vybraných zásuviek, do ktorých je zapojená varná kanvica alebo žehlička.

Termostat NestTermostat Nest

Nest technológia vás nadchne, ak máte v dome radi príjemné teplo, alebo naopak, chcete dom ochladiť. Na základe vašich požiadaviek termostat prispôsobí vykurovanie. Ovládanie je rovnako prístupné aj cez aplikáciu.

 

Kompatibilita systémov ako hlavný nepriateľ

Keďže tieto spotrebiče ovládate prostredníctvom smart zariadení, ako sú mobily a tablety, pomerne častou otázkou je vzájomná kompatibilita. Problémom je, že zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne univerzálne štandardy pre rýchlejší vzostup týchto technológií. Spoločnosť Apple prišla s vývojárskym kromom HomeKit, ktorý umožňuje vytvárať navzájom prepojený systém technológií. Britský Gas má zase systém Hive. Sú tu tiež systémy ako Lyric, Tado a Passive Systems – všetky zamerané na vykurovanie. Podobných platforiem však nájdeme pol tucta,
pričom žiadna nie je kompatibilná s tou druhou. Jednou z flexibilných technológií je Wink. Systém, vytvára inteligentný domov tým, že sa pripojí k niekoľkým vedúcim značkám smart zariadení a spotrebičov. Hub, ktorý vyvinul Wink, umožňuje ostatným smart zariadeniam pripojenie a komunikáciu cez smart aplikáciu. Nest termostaty, svietidlá od GE alebo Phillips, ako aj vypínače svetiel od Quirky a Tapt, tie sú všetky ovládateľné prostredníctvom telefónnych aplikácií alebo cez Wink Relay Controller, ktorý namontujete na svoju stenu.
K dispozícii je tiež Z-Wave – bezdrôtový automatický potokol, ktorý používa frekvenčné pásmo 908.42 MHz. V súčasnosti existuje viac ako tisíc produktov, ktoré sa pripoja práve pomocou Z-Wave. Veľkou výhodou spomínaného systému je tzv. mesh networking. V praxi to znamená, že každé pripojené zariadenie dá povel ostatným zariadeniam, až kým „rozkaz“ nedôjde do cieľovej destinácie. V prípade, že máte rozľahlý dom, riešenie tohto typu vám ponúkne značnú automatizáciu. Navyše, spotrebuje málo energie, čiže účty za elektrinu vás rozhodne neprekvapia. Systém je ideálny pre zariadenia, ktoré využívajú energiu batérie.

 

yaleBezkľúčový inteligentný zámok Yale

Ak máte inteligentný domáci systém od Samsungu, môžete si dvere otvoriť aj prostredníctvom telefónu. Musíte však mať inteligentný zámok. Pri zámku Yale môžete nastaviť otváranie dverí na PIN kód, prípadne na kartu.

 

Rentabilita

Inteligentné technológie sa neviažu len na dom, ale na každé bývanie vrátane bytových stavieb. Bývanie v byte je mnohom podobné ako v rodinnom dome, v tomto prípade sa odlišuje len kvantitou ovládacích prvkov. Mnohí developeri preto do bytových projektov inštalujú moduly inteligentného riadenia alebo do bytu zabudujú potrebnú inštaláciu. Častou otázkou je však rentabilita celého projektu. Nie je na ňu jednoznačná odpoveď. Rentabilita často závisí od typu danej technológie alebo spotrebiča. Niektorí výrobcovia sú na slovenské pomery príliš drahí a návratnosť investícií je v tomto prípade otázna. Vďaka technologickému pokroku, však existujú dostupnejšie riešenia, ktoré ponúkajú dobrý pomer ceny a kvality. Celková návratnosť múdrych domov sa pohybuje od 5 do 10 rokov. Všetko však závisí od používania, údržby, ako aj od ďalších faktorov, ktoré môžu rentabilitu znížiť, no i zvýšiť. Hoci termín „inteligentný dom“ evokuje veľkú samostatnosť, v skutočnosti ide predovšetkým o marketingový nástroj, ktorý má zatraktívniť výsledný dojem. Z odborného hľadiska je to plne automatizovaný dom. Napriek svojej inteligencii však za vás myslieť nedokáže. V skutočnosti ste to vy, kto ho ovláda.

 

text Filip Lehotský
foto: archív firiem