961 mini

Čo vám napadne, keď sa povie Štokholm? História, príroda a možno vám pri predstave chladného počasia naskočia zimomriavky. Hlavné mesto Švédska je jednou z najkrajších metropol na svete. Rozprestiera sa na štrnástich ostrovoch, vďaka čomu nesie prezývku Benátky severu. Je sídlom vlády a kráľovskej rodiny, každoročne sa tu udeľuje Nobelova cena. Pri prechádzke si ani neuvedomíte, že ste v drsnom kraji Vikingov. Toto severské mesto sa už vynorilo zo sychravého tieňa a dnes stojí na výslní. V súčasnosti je celosvetovo uznávaným centrom módneho sveta. Vitajte v Štokholme, mekke škandinávskeho dizajnu.

S1

Versailles severu

Vyberte sa po stopách kráľov a zavítajte do Drottingholmského paláca, ktorý je kráľovskou rezidenciou už od 17. storočia. Okrem nádherných vnútorných priestorov nevynechajte malebný park, divadlo a zaujímavý Čínsky pavilón. Čaká na vás aj majestátna baroková záhrada, ktorá bola vytvorená podľa kresieb slávneho švédskeho architekta Nicodemusa Tessina mladšieho.

Radnica, ktorá sa červená

Chcete vidieť osem miliónov červených tehál pokope? Navštívte štokholmskú radnicu Stadshuset. Postavená bola v rokoch 1911 – 1923 podľa návrhu architekta Ragnara Östberga a predstavuje jednu z najvýznamnejších stavieb švédskeho národného romantizmu. Najväčšia miestnosť radnice je Modrá sieň, ktorej názov vychádza z pôvodného plánu namaľovať jej steny namodro. Krása červených tehál však zvíťazila, a tak modrá zostala iba v názve. Ďalej sa pokračuje do pracovne a zasadačky. Prehliadku zakončíte v zlatom vyloženej miestnosti, kde vašej pozornosti neunikne cenná mozaika. Na vrchole 106 metrov vysokej veže sa týčia tri koruny, starý národný symbol krajiny. Radnica je významnou súčasťou nielen Štokholmu, ale celého Švédska aj preto, že sa práve v jej priestoroch každoročne udeľuje prestížna Nobelova cena.

S3S321

Zmes chutí, vône a prírody

Ak hľadáte ideálne miesto na oddych ďaleko od mestského ruchu, štokholmské záhradné kaviarne sú pre vás to pravé. Vychutnáte si kávu a zároveň budete obklopení kvetmi. V Štokholme nájdete viacero takýchto podnikov, skutočným skvostom je kaviareň Rosendals, ktorú nájdete na ostrove Djurgården. Okrem kávy ponúka tiež šaláty, polievky, sendviče a neodolateľné sladké pečivo. Používajú organické ingrediencie, mnoho z nich pochádza z vlastnej záhrady. Zmes vôní lahodného nápoja, jedla a prírody vás dokonale naladí na ďalšie potulky mestom. Pred odchodom sa určite zastavte aj v malom kaviarenskom butiku.

4546

Ideme nakupovať

Byť v Štokholme a vynechať módne butiky? Jednoducho nepredstaviteľné! Vyberte sa do hlavných módnych nákupných štvrtí. Milovníci luxusu a vkusu sa budú cítiť ako doma v očarujúcej štvrti Östermalm. Najlepšie švédske značky sú zoskupené v početných obchodoch v oblasti známej ako Bibliotekstan. V mestskej časti Norrmalm sa nachádza niekoľko obchodov H&M, nájdete tu aj značky ako Monki, COS a ďalšie. Typickú švédsku módu treba hľadať v obchodnom dome Åhléns City. Uvoľnenú atmosféru zažijete v centre Södermalm, ktoré tvoria prevažne malé butiky. Práve tu si na svoje prídu aj milovníčky vintage.

 COS AW16

Luxusné papiernictvo

Aj kniha môže mať svoj štýl. To je mottom švédskeho reťazca Bookbinders Design, ktorý sa upriamuje na vysoko kvalitný papierenský tovar, vyrábaný s ohľadom na životné prostredie. Ponúkajú pestré a nadčasové zápisníky, fotoalbumy, denníky a dekoračné úložné škatule na odkladanie suvenírov a nezabudnuteľných spomienok.

S5

Zábava po švédsky

Zažite čaro severského nočného života. Na výber máte nespočetné kvantum možností: vybrať si môžete z reštaurácií a barov, takmer všade si užijete tanec, živú hudbu alebo dídžejov. Popri modernej muzike si doprajte aj klasiku. Stačí prísť do klubu Folkbaren, ktorý patrí budove opery Folkoperan v štvrti Södermalm, kde si vychutnáte nielen drink, ale aj klasickú hudbu a divadlo. A ak máte odvahu a náladu zaspievať si karaoke, zavítajte do baru Golden Hits. Atmosféra a výzdoba v štýle disco vás prenesie naspäť v čase. Cez víkendy je tu plno, preto radšej príďte skôr. Horúcim hitom v Štokholme sú aj kreatívne bary, kde vám namixujú drinky od výmyslu sveta. Nájdete tu zaujímavé kombinácie chutí. Dáte si jazmínový čaj, alebo cítite na jazyku dokonca príchuť slaniny? Aj o tom sú štokholmské bary. To musíte vyskúšať!

S6

Pre pánov

Tjoget je zaujímavou kombináciou reštaurácie, vinárne a klasického holičstva pod jednou strechou. Reštaurácia Linka Ten má korene v južnej Európe. Hornstulls Bodega je zase názov vinárne. Ide o uvoľnený a rušný bar, v ktorom si môžete objednať nielen kvalitné víno, ale tiež dokonale namixovaný kokteil alebo si vybrať z ponuky starostlivo pripravených pív. Treťou časťou je obchod Roy&Son, kde si prídu na svoje hlavne páni. Ponúka britvy a ďalší sortiment na holenie, ale aj vlasovú kozmetiku.

S7

Raj knihomoľov

Predstavte si, že stojíte uprostred obrovskej miestnosti, a kam sa len pozriete, všade okolo vás sú knihy. V štokholmskej mestskej knižnici The City Library, navrhnutej svetoznámym architektom Gunnarom Asplundom, si niečo také predstavovať nemusíte. Vysokánske steny pozdĺž kruhového nádvoria sú lemované knihami po celej svojej ploche. Stačí vyjsť po schodoch a z drevenej police si vziať knihu, na ktorú máte práve náladu. Časopis Condé Nast Traveler uviedol práve túto knižnicu ako jednu z najkrajších svetových knižníc.

S8

Ekologické stravovanie

Švédska kuchyňa je veľmi jednoduchá a jedlá sa striktne rozdeľujú na každodenné a tie príležitostné, sviatočné. Švédi si potrpia na staré tradície. Podľa jednej z nich jedia vo štvrtok hrachovú polievku s mäsom a celou škoricou, po ktorej nasledujú palacinky. Samozrejmosťou sú ryby, hlavne slede pripravované na mnoho spôsobov, ako hlavné jedlo sa však vždy podávajú so zemiakmi, krajcom chleba, zeleninovým šalátom a pohárom mlieka. Charakteristickým znakom a trendom švédskej kuchyne je surová, vegetariánska a vegánska strava a ekologicky spracúvaná domáca produkcia. V Štokholme existuje množstvo reštaurácií, kde môžete jesť chutné a zároveň zdravé jedlo. Jednotlivé podniky sa starajú o vašu pohodu a tiež o životné prostredie.

8247

Zdravá maškrta v pohári: 

Na viacerých miestach natrafíte na obchodík Juiceverket, kde vám z čerstvého ovocia, zeleniny a prírodných ingrediencií pripravia chutnú šťavu alebo smoothie.

 

234

 

Štokholmský pivovar

Café Proviant je reštaurácia s vlastným pivovarom. Jedlo tu pripravujú prevažne z domácich produktov švédskych farmárov. Vychutnáte si skvelé jedlo spolu so skvelým pivom.

 

S10

 

Tá pravá švédska

IKEA Fenomén, ktorý zmenil pohľad celého sveta na zariadenie domova. Časť Skärholmen južne od Štokholmu je kolískou najväčšieho obchodného domu IKEA na svete, ktorý funguje už od roku 1965. Návštevu jednoducho nemôžete vynechať! Navyše, táto oblasť je plná ďalších nákupných centier a obchodov s výhodnými cenami.

 11669

 

-red- toptrendy v bývaní 2017