shutterstock 195993875 tit

Trendom podlieha realitný trh rovnako ako ten, ktorý sa venuje móde. Čo sa momentálne „nosí“ medzi nehnuteľnosťami, aké sú charakteristiky realitného trhu na Slovensku a aký by mohol byť jeho budúci vývoj?

 

Rast cien nehnuteľností – celoslovenský trend
Bývanie je jedným zo základných faktorov, ktoré istým spôsobom rieši, niekedy v minulosti riešil alebo ešte len bude riešiť každý človek. Záujem je o byty na predaj a prenájom, rovnako tak o domy a pozemky, na ktorých sa dá stavať. Faktom je, že cena nehnuteľností rastie na celom Slovensku. Najviac patrné to je pri bytoch, kde dopyt prevyšuje ponuku (najmä v Bratislava a väčších mestách) a rast cien je tu teda zákonitý. Podporujú to aj podmienky hypotekárnych úverov, nakoľko ich úroky sú vôbec najnižšie v celej histórii. Ak si krajina udrží aspoň súčasnú rastúcu ekonomickú a hospodársku úroveň, nemalo by dôjsť k zmene.

shutterstock 185268170

Oplatí sa predávať aj kupovať, to tu už dlho nebolo!
Vlastniť nehnuteľnosť je pre mnohých nie len logickým vyústením ich životnej situácie, ale tiež veľmi výhodnou investíciou s veľkým potenciálom zúročenia v budúcnosti. Dopyt je oveľa väčší ako ponuka, preto sa oplatí nakupovať napríklad aj ešte nepostavené byty v rámci projektov developerov. Taktiež predaj nehnuteľností sa vyplatí azda najviac za posledné roky. Stredobodom záujmu sú predovšetkým domy a byty, hlavne dvoj a trojizbové, menej už potom jednoizbové.

shutterstock 195993875

Čo rozhoduje o cenách?
Jedným z dôležitých faktorov je poloha nehnuteľnosti a v náväznosti na to aj dobrá občianska vybavenosť (dostupnosť sociálnych zariadení, nemocníc, výchovných zariadení, možností na rekreáciu, obchodov a pod.). Čo sa obytných objektov týka, u tých sú jednoznačným plusom parkovacie miesta, ideálne v podzemných garážach. Do ceny nehnuteľnosti ale môže významným spôsobom vstúpiť aj kvalita okolitého prostredia, rušnosť alebo ne/dostatok zelene.