smarthome tit

 

Mozog inteligentného domu

Vykurovanie je spolu so zabezpečením jedným z najvyužívanejších atribútov smart domov. Dôraz sa naň kladie preto, lebo je vo veľkej miere zodpovedné za ekonomiku domácnosti. Jeho inteligentné použitie môže priniesť nielen finančnú úsporu, ale aj šetrnosť voči životnému prostrediu. Pri správnych nastaveniach dostupných systémov je možné dosiahnuť 30- a viacpercentnú úsporu. Vykurovanie je v múdrych domoch riadené prostredníctvom smart termostatov, ktoré sú považované za akýsi „mozog“ celého systému. Termostaty dokážu nezávisle regulovať teploty v jednotlivých miestnostiach, ako aj v jednotlivých zónach v miestnosti. Vedia prispôsobovať teplotu v podlahe, čo môže byť vhodné, ak máte citlivejšie podlahové krytiny. Systémy môžu pomocou špeciálnych meteorologických staníc dostať informácie o rýchlosti a smere vetra, vonkajšej teplote, intenzite a smere slnečného žiarenia, a preto dokážu pružne a v predstihu reagovať na zmeny vonkajších parametrov.

 

 

Ekosystém technológií

Termostaty dokážu napríklad spolupracovať so smart žiarovkami, ktoré sa v prípade požiaru rozsvietia na červeno, čím upozornia na hroziace riziko. Systém po vašom odchode z domu vie znížiť spotrebu smart chladničky na minimum. Rovnako dokáže spolupracovať s umývačkou alebo práčkou. Vie sa postarať o to, aby prádlo po vašom príchode domov nebolo pokrčené a zapne režim refresh. Vykurovací systém môže tiež spolupracovať so smart zásuvkami, čo sa opätovane premietne do zníženia spotreby. V celku tak vzniká akýsi „ekosystém“ prepojených technológií, ktoré dokážu spolupracovať. Na trhu sú aj systémy, ktoré zaznamenávajú váš spánok, dajú pokyn „inteligentnému mozgu“ a ten automaticky zníži teplotu v dome a povypína nevypnuté spotrebiče. To sa môže hodiť v prípade, ak zaspíte pred zapnutou televíziou alebo počítačom.

PHILIPS Hue Wireless Bulbs Starter Kit B22Philips Hue starter kit

Cez aplikácu v telefóne môžete meniť farbu svetiel, ich jas, ako aj synchronizovať ich s inými aplikáciami, aby napríklad zablikali, keď váš telefón dostane notifikáciu. Aplikácia vám dovolí riadiť až 50 svetiel naraz.

 

 

Úspora vďaka tieneniu

Ďalším článkom centrálneho systému je tienenie. Žalúzie, rolety alebo markízy možno ovládať časovým programom, v závislosti od denného svetla, alebo manuálne. Vďaka vhodnému používaniu žalúzií alebo roliet sa môže taktiež dosiahnuť vyššia úspora. Vonkajšie rolety sa napríklad postarajú o lepšiu izoláciu domu počas noci. Počas leta zase udržia dom ukrytý pred slnečnými lúčmi, čo znamená, že nebudete musieť na jeho vychladenie použiť klimatizáciu. Automatické ovládanie zaisťujú snímače vetra, intenzity denného svetla a dažďa, ktoré napríklad v prípade zlého počasia uvedú tieniace prvky do bezpečnostnej polohy.

poziarny detektor Nest ProtectPožiarny detektor Nest

Inteligentné zariadenie má v sebe indikátor dymu a oxidu uhoľnatého. Je schopný hovoriť, aby vám prípadný problém oznámil. Poplachy a upozornenia si môžete zobraziť, rovnako aj stlmiť cez telefón.

 

 

text Filip Lehotský
foto: archív firiem