Vizualizace budouc ho domu titulka

 

Postaviť dom je vždy výzva. Pre investora, aby jasne a konkrétne oznámil projektantovi, aký dom chce mať, čo od bývania očakáva a koľko chce investovať. Projektant zasa musí pochopiť priania investora a navrhnúť dom, ktorý by jeho predstavy splnil. Niekedy sú investor i projektant jedna osoba, tak ako v prípade Ing. arch. Viktora Čičaja.

1

S Ing. arch. Viktorom Čičajom sme sa najskôr pozreli na už obývaný dom v Bratislave v časti Záhorská Bystrica, jeden z mnohých, ktoré sa zrodili v ich architektonickej kancelárii. Dom, zhotovený z tehlového bloku HELUZ Family 2in1 50, nám ukázal aby sme videli, aké domy môžu investorom ponúknuť.

Členitý a priestranný, ale úsporný

„Na výstavbu domov používame výlučne materiály HELUZ, či už tvárnice HELUZ Family 2in1, alebo klasické tehlové bloky HELUZ bez výplne. Všetky materiály sú vhodné na stavby nízkoenergetických i pasívnych domov,“ povedal nám Viktor Čičaj. Jeho tím dokáže naprojektovať akýkoľvek typ domu – moderný, ultramoderný, tradičný, stredomorský, či repliky starých a sedliackych domov. V poslednej dobe sa stále viac klientov zaujíma o energeticky úsporné domy. Je to dané novými normami, ktoré sú prísnejšie ako v minulosti. V budúcnosti ľudia nebudú chcieť len fádne kocky, ale i členitejšie a na pohľad príjemnejšie stavby. Ako ukazujú skúsenosti, budú chcieť, aby to boli pasívne stavby. Nebudú to len malometrážne domy, ale i veľkopriestorové a členité bývanie, navyše aj úsporné a lacné. A po návrate z práce sa doma nebudú chcieť cítiť ako v továrni, ale ako na dovolenke.

2

Na svoj budúci dom si môžete najskôr siahnuť

„Nový dom sme začali stavať preto, že sme chceli vlastný priestor na ateliér, kde budeme môcť nerušene zároveň bývať. Stretávame sa i množstvom ľudí, ktorí si chcú dať od nás postaviť vlastný dom a žiadajú, aby sme im ukázali, ako ten dom vlastne vyzerá. Aby sa na vlastné oči presvedčili, z čoho sa bude stavať, akú funkciu majú jednotlivé materiály a mohli si naň siahnuť. Chcú vidieť, ako funguje murovaný dom bez zateplenia, ako vyzerá keramická strešná škridla. Môžeme im prakticky ukázať všetky základné materiály, ktoré použijeme na ich budúci dom. Ukážeme a doložíme im, aké budú prevádzkové náklady, ako dom reálne vyzerá. Preto budujeme prezentačný, alebo ak chcete vzorový dom“, povedal nám o dôvodoch výstavby Viktor. Kým začali s výstavbou, hľadali skúsenosti a argumenty u stavebníkov a prezreli si vzorový dom spoločnosti HELUZ v Českých Budějoviciach. Získané informácie a spätná väzba od používateľov nimi naprojektovaných a postavených domov im potvrdili, že idú správnou cestou. „Už na začiatku sme si zvolili materiál HELUZ. Roky s tými materiálmi pracujeme, a chceli sme čo najprírodnejší dom. Žiadne umelé materiály, chceme bývať v dome z prírodného materiálu, zdravom, pevnom, trvanlivom, odskúšanom mnohými generáciami.

3

Dlhoročná spolupráca sa vypláca

„Materiál HELUZ využívame odkedy sa objavil na Slovensku. Od začiatku má nadštandardné tepelnoizolačné vlastnosti oproti iným dostupným materiálom. Keďže sa tieto materiály veľmi dobre uplatňovali v projektoch budúcich stavieb, začali sme s výrobcom úzko spolupracovať. Mohli sme sa oboznamovať s novými výrobkami, ktorých úžitkové vlastnosti zodpovedajú potrebám doby. Pracovali sme s materiálmi HELUZ, keď ešte nebola na svete tehla HELUZ Family 2in1. Skúšali sme projektovať domy zo všetkých vtedy dostupných materiálov HELUZ a kombinovali sme ich so zateplením, aby sme zákazníkom ponúkli požadované nízkoenergetické a pasívne domy. Spočiatku výber materiálov nebol dostatočne široký, ale o niekoľko rokov sa sortiment rozšíril a tento špičkový materiál svojim tepelnoizolačnými vlastnosťami „ušiel“ konkurencii, ako sa hovorí, o parník.

5

S výrobkami HELUZ bez zateplenia

„Mať nízkoenergetický dom je určite výhoda. Ak je nízkoenergetický, sú nízke i náklady na jeho prevádzku. Dôležitá je dobre nadimenzovaná a kvalitne urobená obálka domu, aby teplo cez ňu neunikalo. Samozrejme to nie sú len steny, ale aj okná, dvere, podlahy, stropy, strecha, či komín, kadiaľ môže teplo unikať. Cieľom je, aby teplo, ktoré si vyrobíme, zostalo doma. Dnešná ponuka materiálov HELUZ umožňuje projektovať a stavať pasívne domy bez zateplenia. Navyše, ich presné modulovanie umožňuje odstrániť niekedy nutné a prácne dorezávanie tehlových blokov. Preto projektujeme domy s plným využitím presných rozmerov modulov jednotlivých tehlových blokov. Murivo naprojektujeme tak, aby sme plne využili vyrobený modul tehlového bloku. Zostáva tak neporušený monolit, ktorý nie je nutné dodatočne a často neumelo upraviť. To šetrí čas, peniaze a garantuje deklarované parametre výrobku,“ uzatvára výhody spolupráce Viktor Čičaj.

Vizualizace budouc ho domu

 

Na stavbe získava argumenty

Dom stavajú svojpomocne. Ing. arch. Viktor Čičaj presne rozdeľuje svoj čas medzi projektovanie domov a stavbu vzorového domu, kde nachádza najlepšie argumenty pre ďalších investorov, aby im mohol lepšie vysvetliť z čoho je dom postavený a čo od neho môžu očakávať. Zároveň má prehľad, ako sa dom rodí, ako sa dodržiava presnosť murovania a technologický postup výstavby. Dbá, aby sa pred kladením tehly oprášili a mierne navlhčili, kým sa na ne nanesie spojivo. Vysvetľuje ľuďom, ktorí mu so stavbou pomáhajú, aké dôležité je presne ukladať tehlu k tehle, aby medzi nimi nevznikali medzery. Tieto chyby by mohli negatívne ovplyvniť utesnenie domu a zhoršiť tepelnoizolačné vlastnosti muriva. „Učíme sa tak všetci, darí sa nám spoločne pochopiť, že postaviť pekný, nízkoenergetický alebo pasívny dom nie je len o použitom materiáli, ale aj o precíznej a kvalitnej práci všetkých, ktorí sa na stavbe domu podieľajú,“ dopĺňa Viktor.