IMG 1344bttb

Obec Malinovo sa nachádza v hornej časti Žitného ostrova na pravom brehu Malého Dunaja, juhovýchodne od Bratislavy. Vzdialenosť od centra hlavného mesta je približne 15 km. Rozloha katastra je 883 hektárov a zaujímavé je, že leží v oblasti s najväčším počtom slnečných dní v roku. Z troch strán obec obteká veľkým oblúkom Malý Dunaj a jeho ramená, po oboch brehoch rieky sú pásy lužných lesov. Žije tu množstvo vzácnych vtákov a živočíchov. Pri rieke sú ideálne podmienky na rybársky šport, vodnú turistiku, cyklotúry a pešiu turistiku. Vynikajúce možnosti na rekreačné vyžitie približne 2 tisícok obyvateľov. Dnes k nim patria už aj manželia Soňa a Vladimír s dvoma dcérami, všetci sa do Malinova presťahovali do svojho nového rodinného domu...IMG 1344b

Väčšinou sa ľudia sťahujú z vidieka do miest, kde sú lepšie pracovné možnosti spojené s ďalšími prednosťami mestského života. Vy ste postupovali opačne. Čo Vás k tomu viedlo?
Bývali sme v 3-izbovom panelákovom byte v Bratislave, v mestskej časti Devínska Nová Ves. Aj keď je táto mestská časť na okraji Bratislavy, sídlisko, kde sme bývali, je dosť hlučné a je tam veľký problém s parkovaním. Naším snom bolo postaviť si vlastný rodinný dom s viacerými miestnosťami niekde na pokojnom mieste v blízkosti Bratislavy, kde máme obaja zamestnanie a deti školy. Rozhodli sme sa teda kúpiť si pozemok na vidieku. Naša nová ulica v Malinove, kde teraz bývame, má šesť domov, je neprejazdná a vzdialenosť do centra Bratislavy je taká istá ako z predchádzajúceho bydliska. Je to tichá a slnečná lokalita, takže môžeme povedať, že sen sa nám splnil.

Keď už ste sa rozhodli pre výstavbu vlastného rodinného domu, mohli ste tak urobiť aj svojpomocne. Vy ste však dali prednosť stavebnej firme a stavbe „na kľúč“...
Dom „na kľúč“ sme si nechali postaviť preto, hovorí pán Vladimír, lebo moje povolanie je náročné na čas a z tohto dôvodu by som nedokázal realizovať prípravu stavby, vrátane rôznych „papierovačiek“, ani nákup materiálu a už vôbec nie samotnú výstavbu. V súčasnosti stavba domu svojpomocou je však veľmi náročná nielen z časového a organizačného, ale najmä z odborného hľadiska. V mojom prípade, keďže pracujem v úplne inom fachu, táto možnosť vôbec neprichádzala do úvahy.

Mali ste hneď, keď ste sa rozhodli pre stavbu domu „na kľúč“, vytipovanú už aj nejakú konkrétnu firmu, ktorej stavbu zveríte?
Po skúsenostiach, keď známi realizovali výstavbu rodinných domov svojpomocne, sme už dávnejšie vedeli dve veci. Po prvé, že ak nám to finančné možnosti dovolia, necháme si postaviť dom „na kľúč“ a po druhé, že túto úlohu zveríme spoločnosti Ekonomické stavby, o ktorej sme sa dozvedeli na internete. Inú stavebnú firmu sme ani nehľadali, lebo aj vďaka referenciám sme túto spoločnosť pokladali za profesionálnu a dôveryhodnú.

Môžete bližšie objasniť dôvody takéhoto konania?
Ako som už uviedol, môj prvý kontakt na Ekonomické stavby bol cez internet už pred niekoľkými rokmi, keď sme sa začali zaoberať myšlienkou postaviť si vlastný rodinný dom. Aspektov pre zadanie výstavby Ekonomickým stavbám bolo viacej. Spomeniem aspoň niekoľko z nich: ponuka rodinných domov z katalógu, ktorý nám obratom poslali, ďalej prehľadné financovanie celej výstavby, záväznosť rozpočtu a v neposlednom rade príjemné a ústretové jednanie už pri prvom nezáväznom stretnutí na pôde Ekonomických stavieb zo strany konateľa pána Urbánka.IMG 1352b

Po tomto stretnutí nasledovali ďalšie. Išli ste na prvé pracovné stretnutie už s konkrétnou predstavou vášho budúceho domu alebo ste dali prednosť výberu hotovej ponuky z katalógu?
Na prvé pracovné stretnutie so zástupcami Ekonomických stavieb sme si vybrali projekt domu z hotovej katalógovej ponuky. S manažérkou projektu pani Repľovou, ktorej by som chcel aj touto cestou ešte raz poďakovať, a projektantom pánom Kadlečíkom sme vybraný projekt domu „Ekonomik EN-14“ čiastočne upravili. Keďže cenovo sme sa dostali do cenovej oblasti vyššej, ako sme si mohli dovoliť, nakoniec sme sa rozhodli pre rodinný dom „Petra 2“, ktorý sa nám napokon aj viac zapáčil. Tu by som chcel oceniť, že zmena projektu nebola vôbec žiadny problém.

Nepohrávali ste sa spočiatku aj s myšlienkou, či si dáte postaviť murovaný dom, montovaný alebo drevostavbu? A ak ste sa rozhodli pre murovanú stavbu, aké boli dôvody, že sa misky váh prevážili týmto smerom?
Nad drevostavbou sme vôbec neuvažovali. Vždy sme chceli murovaný dom, lebo z estetického, investičného aj zvukovo-tepelného hľadiska sa nám tento typ domu zdá najvhodnejší. Napokon Ekonomické stavby stavajú výhradne murované rodinné domy.

Ako jeden z dôvodov, pre ktorý ste sa rozhodli stavať dom „na kľúč“, ste uviedli nedostatok času. Využili ste aj iné služby, ktoré svojim klientom ponúkajú Ekonomické stavby?
Vzhľadom na to, že nemám dobré skúsenosti s behaním po úradoch a s administratívnou byrokraciou, veľmi sme uvítali, že Ekonomické stavby pri zadaní výstavby rodinného domu vybavia stavebné povolenie. Uvedomili sme si, že v tejto spoločnosti sú odborníci, ktorí to zvládnu lepšie ako my. V neposlednom rade, a znovu to pripomínam, pri využití tejto ponuky, ktorú veľmi kvitujem, hrala úlohu aj moja pracovná vyťaženosť.

Ešte sme nehovorili o tom, z akých prostriedkov ste stavbu financovali – z vlastných zdrojov, vzali ste si hypotekárny úver, pôžičku alebo ste využili aj niektorú z ponúk finančného programu Ekonomických stavieb?
Financovanie stavby domu sme realizovali kombináciou vlastných zdrojov, stavebného sporenia a hypotekárneho úveru. Finančné programy Ekonomických stavieb sme teda nevyužili.

Cena rozpočtu je u Ekonomických stavieb pevná a záväzná počas celej výstavby. Nakoľko ste zasahovali do tvorby detailného rozpočtu stavby? Volili ste skôr lacnejší variant a boli ste aktívni pri jeho tvorbe alebo ste sa skôr spoľahli na pracovníkov Ekonomických stavieb...
Pri spracovaní rozpočtu stavby resp. pri predbežnom spracúvaní sme si nechali poradiť ohľadne hlavných stavebných komponentov od Ekonomických stavieb. Volili sme pri tom kvalitnejší, aj keď niekedy drahší variant. Podobne sme postupovali aj v priebehu stavby.

Pokiaľ ide o priebeh stavby – šlo všetko hladko, alebo sa vyskytli aj nejaké problémy, ktoré stavbu zabrzdili či inak skomplikovali?
Čas výstavby sa predĺžil preto, lebo jej začiatok pripadol na leto a po ukončení hrubej stavby sa nemohlo pokračovať ďalej, keďže zimné mrazy to nedovoľovali. Zdržanie nastalo aj preto, lebo sa musel prepracovať projekt schodiska kvôli vyriešeniu vchodu do miestnosti nad garážou z domu.

Keď sa na všetko pozeráte s odstupom času, nezapochybovali ste niekedy počas výstavby alebo aj po jej skončení, či ste konali správne, keď ste nestavali svojpomocne, ale ste si nechali Váš rodinný dom postaviť „na kľúč“ od Ekonomických stavieb?
Po ukončení stavby sme sa ešte utvrdili v tom, že sme urobili dobre, keď sme zverili výstavbu domu odborníkom. Tu by bolo namieste vyzdvihnúť manažérsku práca pána Takáča, ktorý sa svojej úlohy zhostil po všetkých stránkach na jednotku. Ak by sme realizovali výstavbu svojpomocne, je takmer isté, že stavba by ešte nebola dokončená a my by sme v novom dome v Malinove ešte nebývali.

Celkom na záver ešte zvedavá otázka – máte Vy a ďalší členovia rodiny nejaké miestočko, kde sa v novom dome cítite najlepšie?
Všetkým členom našej rodiny sa azda najviac páči obývacia miestnosť s kozubom, kuchyňa s jedálňou a dcéry oceňujú aj to, že každá má svoju vlastnú izbu.
Samozrejme, že odovzdaním domu skončila len jedna, aj keď najpodstatnejšia časť práce. Naše ďalšie plány sa zameriavajú hlavne na úpravu okolia, záhradné úpravy, oplotenie ako aj výstavbu terasy a perspektívne aj bazénu... Ako sa poznáme, už teraz môžeme povedať, že aj po dokončení týchto prác bude aj v budúcnosti v dome či okolo neho stále čo vylepšovať a zveľaďovať. Ale to už bude tá zábavnejšia stránka, lebo to hlavné sa nám už splnilo – žijeme v lokalite a v dome, po akom sme túžili.

Realizácia : Ekonomické stavby s.r.o.
Názov dome : Petra 2
Dispozičné riešenie : 5+1+G
Zastavaná pl. : 105 m2
Úžitková pl. : 144 m2
Strešný plášť : Bramac
Okná : plastové
Kúrenie : plynový kotol
Zárubne : obložkové, Dvere : fóliované
Podlaha : plávajúca laminátová podlaha