dnes milano

Najväčšiu metropolu severného Talianska a centrum ekonomického diania celého Apeninského polostrova sa oplatí navštíviť nielen kvôli každoročnému veľtrhu Salone del Mobile, ale aj kvôli bohatému spoločenskému životu, múzeám, prvotriednym obchodom, barom či hotelom. Prinášame vám 10 tipov na miesta, ktoré by ste rozhodne nemali obísť.

1. Fondazione PRADA
Multifunkčné kultúrno-umelecké centrum založené rovnomennou organizáciou známeho talianskeho módneho domu otvorili v máji 2015. Otcom architektúry tohto komplexu, vytvoreného v areáli starého liehovaru zo začiatku 20. storočia a pozostávajúceho zo siedmich starých budov a troch novostavieb, je preslávený Rem Koolhaas. Okrem výstavných priestorov je tu aj kino či obľúbený Bar Luce – retro kaviareň, ktorú navrhol režisér Wes Anderson.

Milano 02

2. CERESIO 7

Na streche budovy, v ktorej sídli centrála módnej značky Dsquared2, sa nachádza bar s azda najkrajšími výhľadmi na milánsku panorámu a dvoma veľkými bazénmi. Odtiaľto sa za pár minút pešo dostanete aj do vychytených štvrtí Brera či Corso Como. Okrem dizajnu čistých línií, ktorý má na svedémí Dimore Studio, a spoločnosti „cool“ ľudí si tu môžete vychutnať skvelé drinky a štýlové sedenie pod holým nebom.

Milano 03

3. IL BAR
Bulgari Milan Hotel ponúka okrem luxusného ubytovania aj tento pôsobivý podnik s oválnym barom z čiernej živice a okázalou zakrivenou sklenou stenou. Okrem interiéru je hosťom k dispozícii aj súkromná záhrada lemovaná rozličnými útvarmi zo strihaného krušpánu.

 

Milano 04

4. 3 Rooms Hotel
Názov tohto chic hotela neklame. Na adrese Corso Como 10 naozaj nájdete len tri izby, pobyt v nich však skutočne stojí za to. Každá z nich je zariadená v osobitom štýle, vzdávajúc hold najväčším dizajnérom 20. storočia, ako sú Arne Jacobsen, Eero Saarinen, Charles a Ray Eamesovci, Marcel Breuer či Sebastian Matt.

 

Milano 05

 

5. Carlo e Camilla in Segheria
Spolupráca Tanje Solci, umeleckej riaditeľky, kurátorky a dizajnérky expozícií, a michelinovského šéfkuchára Carla Cracca, podnietila rekonštrukciu starej továrne z roku 1929 na bistro s nezabudnuteľnou noblesnou atmosférou. Veľké podhovasté stoly s bielym porcelánom a krištáľové lustre iba podčiarkujú vznešený dojem z vysokých stropov. Menu je podobne okúzľujúce, založené na jednoduchosti a precíznosti, čertvých surovinách, čistých chutiach a nečakaných detailoch.

Milano 06

 

6. Galleria Antonia Jannone
Ak sa budete prechádzať štvrťou Porta Nuova a dizajnovou oázou Brera a patríte k milovníkom dizajnu a architektúry, určite by ste mali zamieriť aj do tejto galérie, ktorá je celá zasvätená týmto disciplínam.

Milano 07

 

7. 10 Corso Como
Spomedzi najslávnejších módnych butikov v Miláne má práve tento mimoriadne významné miesto. Okrem oblečenia a dizajnových produktov tu nájdete aj kníhkupectvo, strešnú záhradu, hotel a kaviareň. Navyše, 10 Corso Come je aj workshopovým centrom vyhľadávajúcim nové dizajnérske talenty a ak vás zaujímajú nadchádzajúce trendy v móde, umení a dizajne, tak tu určite budete na správnom mieste.

Milano 08

 

8. Kartell by Laufen
Je to prvý monobrandový showroom, ktorý si vo štvrti Brera otvorila dizajnová spoločnosť Kartell. Umeleckými riaditeľmi projektu sú Ludovica a Roberto Palombovci. Ide o bezprecedentnú zbierku, ktorá sa pohybuje na pomedzí dizajnu a architektúry.

Milano 09

 

9. Museo delle Culture (Mudec)
Átrium Múzea kultúry od Davida Chipperfielda síce občas nazývajú „Blob“ (kvapka), jeho zvlnená konštrukcia z ocele a polopriehľadného skla, ktorá chráni podsvietený interiér, má však v skutočnosti pripomínať oblak. Múzeum kultúry otvorili v máji 2015 spolu s dvoma stálymi expozíciami, ktoré ponúkajú vyše sedemtisíc etnografických predmetov zo všetkých piatich kontinentov, pochádzajúcich z obdobia od roku 1200 p. n. l. až do 12. storočia.

Milano 10

Milano 11

 

10. Armani/Silos
V máji 2015 uzrelo svetlo sveta aj monumentálne múzeum módneho dizajnéra Giorgia Armaniho. Zriadili ho v niekdajšej sýpke firmy Nestlé z 50. rokov, ktorá sa nachádza v dizajnovej štvrti Zona Tortona. Rozkladá sa na štyroch podlažiach a zahŕňa okolo 600 outfitov a 200 doplnkov, ktoré Armani navrhol od 80. rokov až do súčasnosti, mnohé z nich v obľúbenej farbe návrhára – sivobéžovej prezývanej „greige“. Digitálny archív ďalej ponúka dvetisíc ďalších fotografií.

 

Milano 13

web DNES

 

text: Anna Salvová
foto: archív firiem