zmena s vynimoc vysledkom mPôvodný zámer zrekonštruovať rodinný dom v Karlovej Vsi a vytvoriť moderný, dispozične zdravý objekt na starých základoch sa zmenil.

zmena s-vynimocnym-vysledkomPráve kvôli základom. Majitelia nakoniec bývajú v novostavbe, ktorú si v spolupráci s autormi projektu „ušili" na mieru.

Jestvujúci dom už nespĺňal nároky majiteľov na estetiku, vzhľadom na potreby jeho obyvateľov prestával plniť svoju funkciu a ako celok pôsobil na prvý pohľad nehomogénne. Do istej miery sme sa snažili rešpektovať pôdorys domu a jeho nosné prvky. K návrhu rekonštrukcie sme pristupovali so zámerom zachovať atmosféru starého objektu. Chystali sme sa využiť predovšetkým jeho statické a konštrukčné danosti. Spoločným cieľom bolo „obliecť" dom do nového nadčasového šatu.

 

Riešením bola novostavba

 

Zásadnou úpravou mala prejsť samotná dispozícia a aj hmotové stvárnenie. Pri tvorbe konceptu sme uvažovali ponechať celú prízemnú časť okrem zádveria. Pivnicu sme plánovali prehĺbiť a rozšíriť pod celý dom. Podkrovie by sme asanovali a vybudovali úplne nanovo. K objektu malo pribudnúť nové zádverie s čiastočne podpivničenou dvojgarážou. Vo vnútornej časti objektu bolo nevyhnutné odstrániť a nanovo postaviť priečky a vytvoriť funkčné a zároveň efektné schodisko. To sa aj stalo estetickou dominantou dennej centrálnej časti. V priebehu prác sme urobili sondy do základov objektu a zistili sme, že pôvodné konštrukcie základov sú absolútne nevyhovujúce. Ich sanácia by bola tak ekonomicky náročná a prácna, že najvhodnejšie bolo celý objekt zbúrať a realizovať ho ako novostavbu. Keďže pôvodný objekt nemal takmer žiadnu historickú a architektonickú hodnotu, investor pristúpil k radikálnemu riešeniu.

 

Viac sa dočítate na strane 70 – 73

TEXT: Miro Žilinský
FOTO: APEX A

{ppgallery}stories/fotky-k-clankom/zmena_s_vynimocnym_vysledkom/galeria{/ppgallery}
Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012