Prednosťou starého rodinného domu v Hamburgu bola veľká úžitková záhrada, ktorá kedysi slúžila na samozásobovanie obyvateľov zeleninou a ovocím.

Práve toto bolo inšpiráciou pre expertov z Katedry projektovania a energeticky úsporných stavieb Technickej univerzity v Darmstadte realizovať myšlienku energetickej sebestačnosti domu v praxi.

 
V rámci modelového projektu LichtAktiv Haus bola zrekonštruovaná polovica dvojdomu z 50. rokov minulého storočia v hamburskej štvrti Wilhelmsburg. Pôvodný dom mal pôdorys 8×8 m a malú prístavbu, ktorá slúžila ako chliev. Obytnú budovu tvorili malé miestnosti s nízkym stropom a minimálnym denným osvetlením.


Energetická koncepcia


Cieľom energetickej koncepcie projektu LichtAktiv Haus je neutrálna bilancia CO2 pri prevádzke domu. Spotrebu energie vrátane elektriny potrebnej na prevádzku domácnosti kompletne pokrýva energia z obnoviteľných zdrojov bez negatívnych dopadov na architektonický koncept stavby, kvalitu a komfort bývania. Okrem kvalitnej tepelnej izolácie a tesnej obálky budovy prispieva k úsporám premyslené využívanie solárnej energie a pasívne solárne zisky. Cielené rozmiestnenie okien umožňuje dosiahnuť rovnováhu medzi tepelnoizolačnými vlastnosťami okien (U) a pasívnymi solárnymi ziskami (g), takže spotreba energie v dome sa znížila na minimum. Osvetlenie denným svetlom hrá v architektonickom koncepte domu dôležitú úlohu. Vďaka vysokému činiteľu denného osvetlenia, na ktorom majú veľký podiel strešné okná VELUX, sa výrazne znižuje spotreba elektriny na svietenie.


Energetická sebestačnosť z obnoviteľných zdrojov

Systém Solar Compleet, ktorý využíva slnečnú energiu získanú prostredníctvom solárnych kolektorov (22,5 m²) a energiu získanú tepelným čerpadlom vzduch – voda (ročný vykurovací faktor 3,6), pokrýva prevažnú časť spotreby teplej úžitkovej vody a energie na vykurovanie. Tepelné čerpadlo je priamo zapojené do solárneho okruhu, čo zvyšuje účinnosť oproti klasickým zariadeniam o 25 % (ročný vykurovací faktor 4,5). Navyše, tepelné čerpadlo nevedie teplo do akumulačnej nádrže, ale rovno do okruhu vykurovania. Tým nedochádza k stratám, ktoré sú spojené s hromadením energie v nádrži a celková energetická náročnosť je nižšia ako pri nútenom prechode tepla cez nádrž. Obytné miestnosti sú vykurované podlahovým systémom. Energia určená na zásobenie domácnosti elektrickým prúdom (osvetlenie, tepelné čerpadlo atď.) tvorí len tretinu celkovej spotreby energie. Toto množstvo elektrickej energie vyrobí fotovoltický systém. Emisie CO2, ktoré vznikajú pri prevádzke domácnosti, sú úplne neutralizované výrobou energie z obnoviteľných zdrojov.


Viac sa dočítate na strane 92 – 97

TEXT: Ivona Partmanová v spolupráci s firmou Velux
FOTO: Adam Møerk

Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2012