solarny skladatelny panel polykrystalicky tit

 

Ceny energií sú neustále otázne, každý rok sa môžu zmeniť. A ich znižovanie nie je veľmi pravdepodobné. A pritom ich využívanie neustále narastá. Každá domácnosť používa stále viac elektronických zariadení. Tie potrebujú elektrickú energiu. V realite to potom znamená, že sme stále viac viazaní na zdroj elektrickej energie. No sú zároveň možnosti, ako vyžívať zdroj elektrickej energie slnečné žiarenie. 


Nabíjanie pre každý deň

Pozrime sa na asi najpoužívanejšie zariadenie v domácnosti v súčasnosti. Mobilný telefón. Zvyšovaním výkonov mobilných telefónov sa stretávame s tým, že je potrebné ich nabíjať veľmi často. Ako využiť slnečné žiarenie na nabíjanie mobilného telefónu? Pomocou malej solárnej nabíjačky získame dostatok energie na nabíjanie nielen mobilného telefónu, ale podľa konštrukcie a výkonu aj pre nabíjanie tabletu, či notebooku. Solárna prenosná nabíjačka na mobil sa spája hlavne s činnosťami v prírode, ako turistika, rybolov a podobne, ale prečo ju nevyužiť aj doma? Vždy sa nájde okno, do ktorého svieti slnko, a toto môžeme využiť na nabíjanie. Že doma zvyčajne cez deň nebývate, lebo ste v práci alebo v škole? Pomôže nám powerbanka. Slúži ako úložisko energie, ktorú môžeme využívať vtedy, keď nie je možné použiť solárnu nabíjačku. Cez deň, keď svieti slnko, využijeme kombináciu solárnej nabíjačky a powerbanky, a potom, napríklad v noci, môžeme dobíjať naše mobilné zariadenia z powerbanky. A ráno len pripojíme powerbanku k solárnej nabíjačke, aby sa cez deň dobila. Jednoduché riešenie. A keď pôjdeme stanovať, na turistiku, či na chatu, pribalíme si nabíjačku do batožiny, a nebudeme mať problém s hľadaním elektrickej siete.

solarna nabijacka

 

Elektrina z kufríku

Ak potrebujeme vyšší výkon solárnej nabíjačky, napríklad na nabíjanie autobatérie, máme k dispozícii prenosné solárne panely 12V, tzv. solárne kufríky. Môžeme ich používať na pripojenie notebooku, alebo menších výkonnejších zariadení pri dome. Tým, že dokážu nabíjať autobatériu, získavame väčšiu zásobu elektrickej energie, ako pri malých prenosných solárnych nabíjačkách. Aj napriek tomu sú stále prenosné, po zložení takýto solárny kufrík bez problémov pribalíme k batožine do kufra auta. Je to veľmi výhodne riešenie napríklad pre rybárov, ktorí potrebujú energiu pre elektromotory menších člnov. Pre niekoľkodňovú rybársku výpravu si musia do auta pribaliť niekoľko batérií, ktoré zaberajú priestor a majú svoju (nie malú) váhu. Solárne panely na výrobu elektriny zabezpečia stály prísun elektrickej energie zo slnečného žiarenia, a dobíjajú nielen batériu pre čln, ale umožnia pripojenie aj mobilných zariadení až po notebook. Solárny kufrík je možné využiť pri kempovaní, na odľahlej chate, keď nie je potrebné zásobiť energiou väčšie zariadenia, a všade tam, kde chceme využiť slnko ako zdroj elektrickej energie pre menšie, no už pomerne výkonnejšie zariadenia.

solarny skladatelny panel polykrystalicky

 

Solárne ostrovné systémy

Mnohí chatári, alebo záhradkári, riešia problém, že stále nemajú k dispozícii elektrickú sieť. Alebo chcú byť nezávislí od verejnej siete. Riešením sú solárne ostrovné systémy. Menší solárny ostrovný systém dokáže systémom, ktorého základom je fotovoltaický panel a batéria, zabezpečiť krátkodobejšie používanie bežných zariadení, ako sú chladničky, televízne prijímače, rádioprijímače, bez potreby pripojenia k verejnej elektrickej sieti. Jedná sa už o komplexnejšie riešenie, pri ktorom treba brať do úvahy, koľko dní v týždni sa zariadenia budú využívať, aký odber tieto zariadenia majú. Malý ostrovný solárny systém sa nadimenzuje tak, aby sa batérie dobíjali dostatočne v dňoch, kedy systéme nie je využívaný. Je potrebné počítať s tým, že dobitie batérií vyžaduje určitý čas. Ak sa systém správe nadimenzuje už na začiatku, nie je problém prísť na víkend na chatu, a mať batérie dostatočne dobité.

solarny monokrystalicky t

 

Celkom nezávisle

Existujú samozrejme aj riešenia, ktoré umožňujú úplnú nezávislosť od elektrickej siete, a pritom nie je citeľná žiadna zmena komfortu využívania elektrických spotrebičov v domácnosti. Jedná sa o komplexné riešenie fotovoltaického systému. Základom je správne nadimenzovanie veľkosti a výkonnosti solárnych panelov, dostatočná kapacita kvalitných batérií aj s dostatočnou rezervou pre dni so zníženou intenzitou slnečného žiarenia. V súčasnosti je aj veľká podpora projektov, zameraných na alternatívne zdroje energie. Problémom stále zostáva veľká byrokratická náročnosť takejto podpory, a ešte stále dosť vysoké ceny jednotlivých komponentov. Ceny solárnych systémov však už v poslednom období dosť výrazne klesli, a zvyšuje sa dopyt po autonómnych solárnych fotovoltických systémoch. Veľkým priekopníkom v solárnych systémoch je aj spoločnosť Tesla, ktorá sa zaoberá nielen vývojom a výrobou elektrických áut, ale výrazne posúva vývoj solárnych systémov aj pre domácnosti. Najnovšie prišla na trh s batériou pre celý dom s dvakrát vyššou kapacitou, akú dosahujú ostatné batérie na trhu s porovnateľnými parametrami, a úplným zlomom vo vývoji solárnych panelov je ich solárna strecha. Solárne panely už nie sú montované na strechu domu, ale sú súčasťou škridle. Takáto solárna strecha slúži ako zdroj energie, ktorá sa ukladá v ich výkonnej batérii, a umožňuje nezávislé fungovanie bežného štvorizbového domu.

dom


Využívanie slnka ako zdroj elektrickej energie nie je len záležitosťou veľkých solárnych elektrární. Môžeme ho využívať na nabíjanie mobilných zariadení, nabíjanie bateriek pre domácnosť (napr. tužkové batérie, koľko prístrojov v domácnosti ich využíva?), ako aj pre väčšie zariadenia. Chatári môžu získať nevyčerpateľný zdroj elektriny, veď chatu využívajú len krátky čas, a zvyšok času sa využíva na dobíjanie batérií. A čoskoro už bude dostupnejšie aj zásobenie elektrickou energiou zo slnka aj pre domácnosti. Znížia sa náklady na účty za elektrinu, a zvýši sa ochrana životného prostredia. Pretože šetriť sa vyplatí.