dom mNa túto otázku nám odpovedali odborníci z oblasti inteligentných riadiacich systémov, využívania obnoviteľných zdrojov energie a vykurovania.

domOkrem toho odpovedali na praktické otázky, ktoré pomôžu čitateľom zorientovať sa v problematike efektívneho využívania energie v budovách a ich automatizovaného riadenia.


Ako by podľa vás mal vyzerať dom 21. storočia?

Odpovedá: Ing. Jaroslav Gdovín, riaditeľ spoločnosti El-mont

Podobne ako môj (úsmev). Moderný, priestranný, účelný. Ohľaduplný k životnému prostrediu a energeticky čo najmenej náročný. Moderné technológie sú vyrobené na základe najnovších technických poznatkov a praxou overených správnych riešení, ktoré eliminovali chyby a nedostatky z minulosti. Šetria energiu, majú „vymakané" a pohodlné ovládanie. Samozrejme, že dôležité sú aj finančné možnosti investora a jeho potreby. Často počujem názor, že investícia do niektorých technológií sa nevráti. Súhlasím, ak sa na to pozeráme len cez peniaze. Samozrejme, že kúrenie polienkami je lacnejšie, ako plynom, rekuperáciou či tepelným čerpadlom. Nerád rúbem a vláčim drevo. Ušetrený čas rád strávim na rybačke alebo s rodinou a známymi pri džúse na bowlingovom turnaji.

V súčasnosti už nie je dom na diaľkové ovládanie ničím výnimočným. Čo všetko dokážeme riadiť prostredníctvom tlačidiel?

Absolútne všetko, čo je súčasťou inteligentného systému – osvetlenie, vykurovanie, tienenie, otváranie brán a okien, ale i tepelné čerpadlá, rekuperáciu klimatizáciu, solárne systémy, bazénovú techniku. V súčasnosti už fungujú inteligentné systémy nielen prostredníctvom diaľkových ovládačov, ale aj cez počítače, tablety, iPhony alebo cez grafické rozhranie.

Text: Ivona Partmanová
Foto: REHAU, Danfoss, Devi, El-mont

Viac sa dočítate na stranách 257 – 261


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2013