RestauraciavsrdciHelsink6

Tradičná reštaurácia MICHEL cool & tasty, známa pod názvom König, prešla veľkými dizajnovými a koncepčnými zmenami.Svoje dvere znovu otvorila zhruba pred rokom a odvtedy, už s názvom Michel, denne servíruje raňajky, obedy, večere aj koktaily. Nové menu je postavené na takzvaných Urban Classics. Zameriava sa na bežné jedlá pripravené moderným spôsobom, ktoré si zákazníci vychutnávajú v prekrásnych priestoroch.

RestauraciavSrdciHelsink4

„Nové menu sme navrhli s našim šéfkuchárom tak, aby bolo aktuálne, svieže, prekvapujúce a veselé. Aby prinieslo úsmev na tváre našich zákazníkov,“ hovorí projektový manažér Mehdi Younes. „Jedlo je kombináciou klasickej európskej kuchyne a nového sveta,“ dodáva generálny riaditeľ Mikko Paukkonen.Naproti tomu dizajn reštaurácie je výhradne severský. Srdcom interiéru je veľký koktailový bar z mramoru a antikora, korenšpondujúci s témou Urban Classics, ktorá sa nesie nielen ponukou jedál, ale aj celou vizuálnou identitou reštaurácie. Podávajú sa tu tradičné aj moderné nápoje s hravým twistom.

RestauraciavsrdciHelsink3

Autorom nového interiéru je Joanna Laajisto Creative Studio. Ako hovorí jeho zakladateľka: „Cieľom bolo vytvoriť príjemny a neformálnypriestor, ktorý zapadá do okolitého prostredia.“ Rekonštrukčné práce boli rozsiahle, keďže bolo nutné urobiť novú otvorenú kuchyňu a hygienické zázemie. Materiály architekti vyberali na základe kvality a s ňou spojenej odolnosti. Štýlovú, ale uvoľnenú atmosféru tu vytvára sedenie z jaseňového dreva s koženým čalúnením v koňakovom odtieni sprevádzané bielym mramorom Statuario, nehrdzavejúcou oceľou a mosadznými detailmi.

ReštauraciaHelsinkyMichel2

 

Zelené drevené obloženie stien je inšpirované tradičnými stánkami zo 40. rokov minulého storočia, ktoré ešte stále možno nájsť v okolí Helsínk.

restauraciavsrdcihelsink5

Dva veľké okrúhle mramorové stoly Tulip, ktoré navrhol Eero Saarinen pre Knoll predstavujú dizajnovú klasiku z 50. rokov.

ReštauraciavsrdciHelsink7

Mosadzné svietidlá na mramorom obloženej stene a pri toaletách sú od francúzskeho výrobcu Atelier Areti. Ďalšie dekoratívne svietidlá sú od švédskych Rubn a dánskych &Tradition.Úplne nové hygienické zariadenia sú umiestnené v pivničných priestoroch, no mramor a šedá omietka na stenách s tlmeným osvetlením tu vytvorili príjemnú atmosféru. Umývadlá navrhla Joanna Laajisto na mieru tak, aby pôsobili ako kusy nábytku. Vodovodné batérie a ďalšie príslušenstvo sú od dánskej značky Vola.

ReštauráciaHelsinkyMichele1

Na zdôraznenie dlhej reštauračnej tradície, ktorá je s budovou spojená, je na centrálnej stene umiestnené originálne umelecké dielo Bil Akti Bol, ktoré namaľoval jeden z bývalých verných zákazníkov, slávny fínsky umelec Akseli Gallen Kallela.

RestauraciavsrdciHelsink6

 

text: Jana Zajasenská foto: Mikko Ryhänen upravil: fl