Celosklenene dvere piskovany motiv posuv po zdi TRIX ZERO foto zdroj J.A.P. Slovakia 7

Ak staviate alebo rekonštruujete, časom určite narazíte na mnohé z predsudkov, ktoré žijú v povedomí ľudí.

Výber nábytku, dverí alebo okien sprevádzajú mýty. Možno budete prekvapení, ako to s nimi v skutočnosti je.

 

Sklenené dvere sa nehodia k deťom

Kto to kedy počul, aby mali deti v izbičke sklenené dvere? Pritom to nie je vôbec žiaden problém. Naopak. Pokiaľ si zvolíte číru alebo inak priehľadnú sklenenú výplň, môžete mať prehľad o všetkom, čo sa v izbe deje, aj keď dvere zostanú zatvorené. Použité sklo je kalené, je mechanicky odolné a znesie aj veľké údery. Tento typ skla sa používa napríklad ako čelné sklo do áut alebo na mantinely hokejových štadiónov. Ak by sa aj rozbilo, črepy z kaleného skla nikoho neporania. Sú totiž tupouhlé – neostré. Sklo je tiež veľmi dobre udržiavateľné a antialergické.

Designove i prostorove setrne reseni pouzdro NORMA STANDARD pro posuvne dvere foto zdroj J.A.P. Slovakia 23

Pieskované sklo sa zle udržiava

Pieskované sklo je v interiéri ideálne vo forme celosklenených dverí či stien. Pieskovaný motív totiž na veľkej ploche lepšie vynikne. Aby vám robilo radosť nielen vzhľadom, ale tiež ľahkou údržbou, dajte si pieskované plochy ošetriť nanotechnológiou. Tá na dekore vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá nedovolí, aby sa do motívu dostali nečistoty a prach a tiež ho ochráni pred mechanickým poškriabaním. Kvalitný výrobca vám túto službu nebude počítať ako navýšenie ceny.

V paneláku môžu byť iba klasické otočné dvere

Do bytu je možné okrem otočných dverí zabudovať aj dvere posuvné do steny. Tie sú nielen štýlovým, ale tiež veľmi praktickým riešením, ktoré vie ušetriť veľa voľného priestoru. Stavebné puzdro sa skladá z plechového vrecka, ktoré je uschované v stene. Do neho zachádzajú dvere, ale aj koľajnice, ktoré pohyb dverného krídla sprostredkovávajú. Zabudovanie puzdra je bezproblémové nielen v murovanej, ale aj v panelovej alebo sadrokartónovej priečke či iných systémoch suchej výstavby. Jedinou podmienkou je vybudovanie horného prekladu, pretože puzdro nemá nosnú funkciu.

Dreja model NOVINKA BIG INN foto zdroj Dreja

Na dverách musí byť ostrá hrana

Oblé tvary a krivky v interiéri lahodia oku a sú príjemné aj na dotyk. Zároveň sú aj veľmi praktické, pretože sa ľahko udržiavajú v čistote a výrazne znižujú riziko poranenia. Zohnať kvalitné a odolné interiérové dvere s oblou hranou však donedávna bol problém, keďže väčšina výrobcov ponúkala oblú hranu len u menej kvalitných dverí. Dnes už možno vyrobiť odolné dvere s oblou hranou, ktoré zvlášť vyniknú v kombinácii s oblou zárubňou.

Pod dverami ťahá a je za nimi všetko počuť

Súčasným trendom v bývaní je bezbariérovosť. Umožňuje bezproblémový a elegantný pohyb medzi miestnosťami a dodávajú interiéru ľahkosť a vzdušnosť. Jedným z takýchto bezbariérových prvkov, ktorý dokážu oceniť najmä rodiny s menšími deťmi, je napríklad absencia prahu u interiérových dverí. Mnoho ľudí však dverám bez prahu pristupuje s nedôverou a obavami, či dokážu dostatočne tepelne i zvukovo izolovať. S dverami vybavenými výsuvným mechanickým prahom nie sú však tieto obavy namieste. Izoláciu zabezpečí mechanický prah, ktorý je skrytou súčasťou týchto dverí. Pri zatvorení dverí sa automaticky vysunie a utesní milimetrovú medzeru medzi podlahou a dverami.

dvere POLAR model 6 loznice foto zdroj SOLODOOR

Čím viac laku, tým je nábytok odolnejší

Lakovaný nábytok je veľmi diskutovanou témou, okolo ktorého vzniklo množstvo nepravdivých informácií. Podľa jednej z nich, viac vrstiev laku zaistí vyššiu odolnosť a lesklosť nábytku. No to je mýtus. Viac vrstiev laku sa len minimálne podpisuje pod jeho vyššiu lesklosť alebo odolnosti voči poškriabaniu. Pokiaľ je stolárska predpríprava starostlivá a dielec je dokonale opracovaný a hladký, nie je dôvod, aby mali napríklad dvierka desať vrstiev laku. To sa samozrejme tiež prejaví na cene finálneho produktu.

Na lakovaný nábytok sa usádza prach

Tiež ste si všimli, že niektoré povrchy prach doslova priťahujú a na iných je sotva vidieť? Je to skutočne možné. Problém nadmerného usadzovania prachu bol slabou stránkou prvých lakovaných nábytkov na trhu. Okrem prachu sa na jeho povrchu tvorili aj odtlačky prstov. To už je ale minulosťou a tento mýtus nemusí odradiť od kúpy lakovanej skrinky. Za pokrok môžu vyspelé výrobné technológie. Lakovaný nábytok sa zbaví elektrického náboja a stáva sa maximálne antistatickým. Dokáže teda znížiť zachytávanie prachu a tvorbu odtlačkov prstov.

Lesklý nábytok sa nedá opraviť

Žiaden lesklý materiál nie je imúnny voči ostrému nožu alebo každodennému kontaktu s ostrými predmetmi. Pri úprave nábytku sa však používajú akrylátové povrchy, ktoré možno opraviť bezprostredne po vzniku poškodenia. Slúži na to špeciálna opravná sada, ktorá obsahuje látky na opravu a vyleštenie povrchu a jeho návrat do pôvodného lesku. Na ochranu materiálov sa podieľajú tiež antistatické upratovacie spreje. Vytvárajú totiž na povrchu tenkú ochrannú vrstvičku, ktorá zabraňuje tvorbe škrabancov.

 

Celosklenene dvere piskovany motiv posuv po zdi TRIX ZERO foto zdroj J.A.P. Slovakia 7

 

 

Zadná strana nábytku je biela

Kvalitní výrobcovia už dávno neponúkajú dvierka, ktoré majú síce dekorovanú čelnú plochu, ale po ich otvorení prekvapí zadná biela fólia. Osobitne u exkluzívneho lesklého alebo matného nábytku ide o veľký nedostatok. Výrobcovia sa preto snažia ponúkať totožnú zadnú stranu k čelnej ploche. Ide o drobný a napriek tomu podstatný detail.

Čo je vzadu, to nie je vidieť

Nielen zodpovedajúca farebnosť, ale aj kvalita materiálu na zadnej strane nábytku je dôležitá. Ak vám niekto bude tvrdiť, že tieto plochy nie je vidno a teda na nich nezáleží, nedajte sa oklamať. Dostatočne kvalitný a silný materiál na vonkajšej strane dvierok sa podieľa na tom, že sa dvierka časom neprehnú.


zdroj: Dreja, J.A.P. Slovakia, SOLODOOR a Trachea