Stojí len kúsok za hradbami historickej Levoče. Dom na dosah stredovekého námestia si v minulosti prešiel rôznymi prestavbami. Aktuálne dostal podobu, ktorá rešpektuje jeho pôvodné charakteristiky, no vytvára plnohodnotný životný priestor pre veľkú rozrastajúcu sa rodinu s malými deťmi.

DOM LE Kralovic 06

Pôvodný levočský dom bol ešte nedávno zanedbaný. Architekt Richard Kráľovič a Zuzana Kráľovičová sa pokúsili prestavbou zachovať všetko pôvodné a udržať súlad s energiou historického centra mesta. Ako však sami tvrdia, bez zbytočnej okatosti, ale ani bez prílišnej opatrnosti pri vnášaní potrebných zmien. Majiteľ domu požadoval okrem celkovej rekonštrukcie objektu aj zmenu dispozičného riešenia, vstavbu obytného podkrovia do nevyužitého pôjdu, kompletnú výmenu krovu, vytvorenie nových prvkov - západnej terasy a vikiera na severnej strane, rekonštrukciu fasády a sanáciu pivničných múrov, ktoré boli vlhké a zatekali. „Celý tvorivý proces bol podporovaný oduševneným klientom, ústretovosťou pamiatkového úradu a taktiež miestnymi majstrami svojho remesla, od stavbyvedúceho, cez stolárov až po umeleckých kováčov, čo, možno skonštatovať, je na prevedení rekonštrukcie cítiť,“ pochválil konečný výsledok tvorca návrhu Richard Kráľovič.

DOM LE Kralovic 02

DOM LE Kralovic 04

Stavebné práce sa začali nevyhnutným búraním, čo zbavilo dom prebytočných nánosov. Ten začal odhaľovať svoje tajomstvá. „Základným cieľom rekonštrukcie sa stalo nenútené hľadanie skrytých – pôvodných kvalít domu, súladu s duchom samotného miesta a mesta, ich doplnenie súčasnými požiadavkami na kvalitné a energeticky úsporné bývanie, popritom však nerezignovanie na potrebu implementácie všetkého nového súčasnými architektonickými prostriedkami,“ tvrdí architekt.

DOM Levoca 2017 Kralovic 2000px web 02

Architektonické riešenie prináša do všetkých podlaží veľkorysé priestory. V prízemí sú čo najviac vzájomne poprepájané, s rozvážne navrhnutým nábytkom a potrebným zariadením, kde nič nie je naviac. Centrom prízemnej časti je kuchyňa, v ktorej pulzuje rodinný život. Veľkorysá obývacia miestnosť využíva priamy kontakt so záhradou. Do podkrovia vedie nové drevené schodisko. V obytnom podkroví sa nachádza rodičovská spálňa, dve detské izby, kúpeľňa a hala so svetlíkom. Spálňa, ktorá je orientovaná do záhrady, je doplnená o vonkajšiu prekrytú terasu. Vikier poskytuje obyvateľom domu krásny výhľad na dominantu Levoče – Mariánsku horu s neogotickým kostolom.

DOM Levoca 2017 Kralovic 2000px web 14

Aj po rekonštrukcii si dom uchoval viaceré artefakty a prvky z minulosti. „To, čo sa dalo použiť, našlo v dome svoje uplatnenie. Kamenné múry a klenbové konštrukcie sa v suteréne vyčistili a vypieskovali, kamenný nápis jedného z pôvodných majiteľov našiel svoje nové miesto v intarzii do štukovej steny v kuchyni, časti pôvodných drevených trámov krovovej konštrukcie zasa poslúžili ako “nosiče” osvetlenia v pivničných klenbových priestoroch, či ako súčasť vonkajšej časti krbového telesa v obývacej miestnosti,“ uzavrel Richard Kráľovič.

DOM LE Kralovic 07

DOM LE Kralovic 08

DOM LE Kralovic 10

DOM LE Kralovic 12

DOM LE Kralovic 13

DOM LE Kralovic 15

DOM LE Kralovic 20

DOM LE Kralovic 21

DOM LE zazitkova stena

 

zdroj: www.stavebnictvoabyvanie.sk