1. 2. 2016

 

ClubLarge 32p 240 stone2

Skoré ranné „rande“ s Miroslavom Markom sme si dali v kaviarni žilinského Holiday Inn. Pritiahlo nás sem nielen dobré espresso, ale hlavne možnosť vyskúšať si sofy, ktorými vynovili priestory hotelovej kaviarne a loby. „Trendom vo verejných priestoroch je vytváranie uzavretých boxov,“ vysvetľuje hneď v úvode Miroslav Marko, riaditeľ spoločnosti Domark, ktorej sedačky nájdete v mnohých hoteloch na Slovensku, v Česku i inde v Európe. Hlavne sú však symbolom pohody v mnohých domácnostiach. Ako ste už zrejme vytušili, dôvodom nášho stretnutia bolo dozvedieť sa viac o aktuálnych trendoch v segmente čalúneného nábytku.

Takzvané highback sofy, na akých práve sedíme, priniesli už skoro pred desiatimi rokmi bratia Bouroullecovci. Ich význam je jasný – vysoké operadlá definujú priestor a poskytujú dostatočné súkromie, po ktorom je vo verejných open spaceoch dopyt. „V súkromných priestoroch však treba byť s ich umiestňovaním opatrný, veľmi výrazne členia priestor a bránia vo výhľade,“ upozorňuje Miroslav Marko. „Sedačka v modernom obytnom interiéri, ktorý spája viac funkčných zón, musí byť flexibilnejšia. Ľudia v ňom totiž potrebujú komunikovať, a to nielen verbálne, ale aj vizuálne.

 

DSC 4264e    Coco 32p blue    DSC 0654e

Modulárne sedačky momentálne veľmi dobre odpovedajú na potreby modernej spoločnosti. Sú flexibilné a dávajú užívateľom možnosť prispôsobiť si ich veľkosť a tvar situácii či nálade. Modulárne či systémové sedačky vyrábame už dlho a v ponuke máme viac ako 15 takýchto modelov. S naším dlhoročným spolupracovníkom, architektom Petrom Bohušom sme práve zamestnaní vývojom novej takejto sedačky. Doťahujeme detaily a predstavíme ju čoskoro ako novinku roku 2016,“ hovorí riaditeľ spoločnosti.

Pre vytvorenie intímneho zákutia v domácnostiach sú vynikajúcim riešením vysoké kreslá, akým je aj ušiak London od firmy Domark. Ako hovorí pán Marko: „Ľudia chcú mať aj doma miesto, ktoré navodzuje pocit súkromia, kde si môžu vychutnať chvíle pri dobrej knihe či hudbe.

 

DSC 8285e     DSC 8289e

 

 

London-7       DSC 4275e

Čo sa týka farieb a materiálov, na ostatnom ročníku veľtrhu poťahových látok v Bruseli bolo cítiť veľký návrat prírodných materiálov, mäkkých a príjemných na dotyk aj na pohľad. Látky sú dnes celkovo oveľa jemnejšie, pričom stále zostávajú rovnako odolné voči oderu. Pri textile sa často stretávame s ľanom a vlnou, no tento trend sa odzrkadľuje aj v podnožiach. Záujem je skoro výhradne o prírodné drevené podnože. Ani v Miláne sme tento rok nevideli takmer žiadne výrazné farby, skôr bledé a prírodné tóny. Výraznejšie boli len čierno-biele kombinácie, takzvané salt & pepper, a to aj vo vzoroch rybej kosti či jemného pepita. Z farieb možno hovoriť o návrate modrej, a to v tmavších, morských odtieňoch, tyrkysovej, aj úplne svetlej, jemne belasej. Práve to je veľmi praktický odtieň. Bol zvolený aj za jednu z farieb roka 2016 a zároveň je dosť neutrálny, čiže má veľký potenciál udržať sa na scéne ešte dosť dlho. My ho máme v ponuke už dlhšie, no je pravda, že zvýšený dopyt po ňom pociťujeme až teraz,“ dodáva Miroslav Marko, riaditeľ spoločnosti Domark.

Miroslav Marko

„Vždy ma fascinuje celý ten proces, keď vidím na veľtrhu v Bruseli prognózy trendov 
aplikované na textíliách v podobe základných tém, o pol roka neskôr v Miláne pozorujem, po čom siahli svetoví lídri, a nakoniec na nábytkárskom veľtrhu v Kolíne nad Rýnom už presne vidieť, čo sa stalo komerčne úspešným.“

- Miroslav Marko, riaditeľ spoločnosti Domark

Foto: Domark, Sláva Štefancová

  

www.domark.eu

 

Text: Jana Zajasenská v spolupráci s Miroslavom Markom z firmy Domark
Foto: Domark