Jana Zavelova

Nové riešenie pre starý dom. Prinášame prehľad súťažných projektov.

25.10.2016

Študenti ukázali, ako možno bývať udržateľne v už existujúcich budovách. Medzinárodná súťaž Active House Award priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb. Výsledky súťaže sú už známe.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (nové riešenia pre obce) ich mala prinútiť pouvažovať nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín - zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci mali priniesť riešenie, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie, v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu.

 

Študenti tvorili návrh na mieru pre existujúci dom
Vysokoškoláci sa mali zamyslieť nad možnosťami využitia už jestvujúcich obytných štruktúr. Organizátori preto pripravili zadanie v spolupráci s radnicou obce Wolkersdorf im Weinviertel, ktorá sa nachádza niekoľko minút od Viedne, a vybrali starší dom. Študenti dostali k dispozícii technickú dokumentáciu, pôdorysy domu a širší urbanistický kontext. V marci 2016 prebehla prvá časť súťaže, tzv. KICK OFF event, kedy sa viac ako 50 študentov zo štyroch zúčastnených krajín stretlo práve v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Ich projekt mal následne vychádzať zo štandardov aktívneho domu – kvalita vnútorného prostredia, šetrnosť k životnému prostrediu a energetická efektívnosť.

 

povodny dom

Pôvodný dom v obci Wolkersdorf im Weinviertel

 

Výsledky súťaže Active House Award 2016

 

1. miesto: Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry

1. Lukas Kvassay
„Téma sa mi veľmi páčila. Chcel som si to vyskúšať, lebo viem, že sa s tým budem stretávať aj v praxi. Keďže som Slovák, ktorý študuje v Brne, mám možnosť pozorovať, že tieto podmienky sa dotýkajú obidvoch krajín,“ hovorí výherca Lukáš Kvaššay.

2. miesto: Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry

2. Jana Zavelova

„Je to veľmi aktuálna téma. Sama som totiž na takom mieste žila a nevyhovovalo mi,“ hovorí autorka Jana Zavřelová. Podľa poroty projekt dodáva viac kvality existujúcej obytnej jednotke a veľmi prekvapivým spôsobom využíva pivnicu. Dáva dôraz na okolité prostredie.


3. miesto: Júlia Giláňová, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry

3. Julia Gilanova

„Snažila som sa dispozíciu domu využiť naplno a chcela som vytvoriť dve funkcie domu, ktoré dokážu fungovať pod jednou strechou a rodine priniesť ďalší príjem navyše,“ hovorí Júlia Giláňová. Podľa slov poroty jej projekt ponúka komplexné riešenie. Pozitívne boli hodnotené aj dva byty s bezbariérovým prístupom a tiež možnosť bývania asistentskej služby.

 

Medzinárodná porota určila aj tri odmeny


Odmena č. 1 – Kryštof Foltýn a Norbert Obršál, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry

O. Krystof Foltyn Norbert Obrsal
Ide o veľmi ambiciózny projekt a jeho hru s priestorom. Autorom sa podarilo dovnútra integrovať štyri byty aj napriek tomu, že vonkajšia konštrukcia bola zoštíhlená. Ostali použité aj časti existujúcej budovy a autori vytvorili zdieľaný priestor.

 

Odmena č. 2 – Anna Šlapáková, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry

O. Anna Slapakova

Riešenie tohto projektu zodpovedá špecifickej situácii. Vyrovnáva sa s prázdnym priestorom a vytvára veľmi silnú identitu objektu. Atypické rozmery ponúkajú atraktívny pohľad na dom spredu.

 

Odmena č. 3 – Dominika Gáborová, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry

O. Dominika Gaborova

Charakteristikou tohto domu je jednoduchá premena existujúceho domu. Je kompaktný a vyhovujúci z hľadiska energetickej efektívnosti. Za zmienku stojí predná časť domu v kombinácii s dvorom.

 

Český architekt a teoretik Adam Gebrian povedal: „Skutočne oceňujem výber témy. Je fajn, že sa niekto zaoberá aj tým, čo je na prvý pohľad bezvýznamné. Celý koncept je odlišný - študenti videli dom zo 70. rokov 20. storočia a dostali otázku, či s tým vedia niečo urobiť. Ich návrhy ukázali, že aj bez dramatických zmien možno prímestské časti rekonštruovať a obohatiť.“ S priebehom súťaže bola spokojná aj starostka obce Wolkersdorf im Weinviertel Anna Steindl: „Nevedela som, čo môžem od študentských prác očakávať, no veľmi na mňa uvedené riešenia zapôsobili. Verím, že sa nám niekedy v budúcnosti podarí týmito nápadmi inšpirovať.“ Slávnostného vyhlásenia výsledkov sa zúčastnili aj majitelia rodinného domu, ktorý bol predmetom súťaže. Projekty sa im páčili a boli prekvapení, ako študenti dokázali zmeniť ich dom.

 

AHA FOTO

Spoločná fotografia ocenených študentov a organizátorov. Zdroj: Patricia Weisskirchner

 

Medzinárodnú súťaž Active House Award organizuje spoločnosť VELUX.

 

Zdroj: VELUX

Pripravila: Paula Mokrá