paris botanicka zahrada svetla 1Uprostred štyristo ročnej botanickej záhrady Jardin des Plantes v piatom mestskom parížskom obvode sa od polovice novembra až do januára budúceho roku v noci rozsvecujú obrovské lampióny v tvare zvierat.

Francúzske prírodovedné múzeum chce už po niekoľký krát nadviazať na úspech svetelných inštalácií, ktoré do ich záhrady prilákali stovky tisíc návštevníkov.

Témou výstavy sú ohrozené druhy zvierat

Tento rok organizátori v spolupráci s čínskymi umelcami nainštalovali do exteriérov parku 50 zvierat a živočíchov, ktoré obývajú oceány a vodné plochy. Mnohé z nich zároveň patria medzi najmenšie tvory žijúce na našej planéte. Inštalácie v nadživotnej veľkosti tvoria ľahké nosné štruktúry podobné lampiónom vyrobené z hodvábu, pokryté tisíckami LED svetiel. Výška jednotlivých zvierat je nezriedka aj 30 metrov a napríklad popod telo veľryby vedie chodník, kadiaľ môžu návštevníci prechádzať.

paris botanicka zahrada svetla 1

paris botanicka zahrada svetla 2

paris botanicka zahrada svetla 4

 

Vizuálny zážitok i edukácia

Okrem pôsobivej výstavy, ktorá je lákadlom pre deti i dospelých má prezentácia zmysel z hľadiska edukácie a zvyšovania povedomia o krehkosti nášho ekosystému. „Oceány predstavujú asi 70% povrchu planéty. Zvieratá, ktoré žijú v moriach alebo v ich okolí, sú čoraz viac ohrozené zmenou klímy, otepľovaním vody, a to je vec, o ktorej by sa malo rozprávať,“ uviedol vo svojom vyhlásení hovorca Francúzskeho prírodovedného múzea.

 

paris botanicka zahrada svetla 6

paris botanicka zahrada svetla 7

paris botanicka zahrada svetla 8

 

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: GulfNews.com