30. 6. 2016

Na cenné, vzácne, a teda aj luxusné sa dá pozerať z rôznych uhlov a pre každého predstavujú tieto slová niečo iné. Okamžite evokujú drahé kamene a kovy, suroviny, ktoré sa v rukách človeka menia na klenoty. V oblasti dizajnu možno hovoriť o všadeprítomnom trende metalických prvkov a povrchov. Keby sme chceli ísť hlbšie k postate, k umeniu spracovania, tu so sebou luxus nesie brilantnosť dokonalo zvládnutého remesla. Moderný človek má však rôzne potreby i pohľad na to, čo je luxus. Netreba sa naň pozerať len prvoplánovo. Vedomosti, prístup k informáciám, spomienky, rodina, láska, čistý vzduch, peniaze ako prostriedok, ktorý z nás robí pánov svojho času... Na otázku luxusu v každodennej rutine osobného i pracovného života sme sa opýtali aj našich spriatelených dizajnérov.

Muubs 36470 Press 2 copy   Muubs 36470 Press 1 copy

Z úcty k remeslu a prírode

Ručná práca a dokonalé remeselné spracovanie je dnes vzácnosťou. V Muubs sa snažia vyjadriť silu, krásu a intenzívnu surovosť prírody. A darí sa im. Výsledkom sú inovatívne produkty do interiéru či celé priestory s jedinečným urban chic lookom.

Pulpo 27854 Press 3 copy

Single Light je moderné stolové svietidlo vyrobené z mramoru a mosadze. Harry Thaler vytvoril jeho jednoduchý tvar z dvoch valcov, ktoré transformujú pevný materiál do elegantného objektu. Tomu sa hovorí dizajn. Vyrába Pulpo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jars 1042620 fpx.tif copyjars 1258811 fpx.tif copy

150-ročná história francúzskej značky Jars sa viaže k výrobe záhradnej keramiky. Dnes sú vyhľadávané ich poeticky krásne, moderné kuchynské súpravy riadu pripomínajúce lastúry, kamene, perie, akési malé organické poklady či fosílie.

 michal riabic dizajner 004 crop copy   delightfull neil vintage retro sphere floor lamp 03 copy

Michal Riabič / TON

Čo je pre vás v živote najväčšia vzácnosť?

Začal som si oveľa viac vážiť voľný čas, ktorý nie je ničím podmienený. A inteligentných ľudí a smiech.

Čo je pre vás najcennejšie v oblasti dizajnu?

Keď je perfektne zvládnutá realizácia návrhu, poprípade realizácia prevýši návrh, to sa stáva hlavne pri práci s takým živým materiálom, akým je drevo.

Čo si pri pohľade na svoje portfólio osobne ceníte najviac?

Mám rád viaceré realizácie, ale najvzácnejšie projekty sú vždy tie aktuálne počiny, tesne pred dokončením.

Máte nejaký talizman, ktorý vám nosí šťastie?

Spontánne by som na túto otázku odpovedal nie, ale keď tak premýšľam, spomenul som si, že so sebou už roky nosím lístok z bangkockého autobusu bez okien a dverí, ktorým som sa kedysi dávno viezol.

 

 

Dizajn + remeslo + umenie

Autori sedačky Seat – Fieno Muller a Hannes Van Severen sú v prvom rade umelci, je preto prirodzené, že ich produkty balansujú niekde medzi dizajnom a umením, takže funkcia jednotlivých kúskov nie je jednoznačná, čím podnecujú našu fantáziu.

 

Prvú časť článku nájdete tu.

Text: Jana Zajasenská