Varenie na elektrine je hudbou 21. storočia. S výstavbou nových budov rastie potreba prejsť zo zemného plynu na plne elektrifikované siete. Ľudia tak majú na výber medzi elektrickými a indukčnými varnými doskami. V čom sa líšia a aké majú plusy a mínusy?

 Indukčná varná doska alebo elektrický sporák Ktorá možnosť je úspornejšia

Indukčná varná doska alebo elektrický sporák Ktorá možnosť je úspornejšia

zdroj: freepik.com

Moderné elektrické a indukčné varné dosky majú ploché hladké povrchy zo zmesi skla a keramiky. Gazdinky a domáci kuchári ich majú radi vďaka nenáročnej údržbe. Na plynovom sporáku sú naopak mriežky, na ktoré sa ľahko lepia nečistoty a mastnota. S hygienou je to teda o čosi horšie. Indukčné a elektrické varné dosky majú ešte jednu hlavnú výhodu – neuvoľňujú skleníkové plyny, vďaka čomu sú čistejšie pre planétu.

Takmer rovnaké, no predsa iné

Hoci vyzerajú takmer identicky, líšia sa v spôsobe varenia. S rastom ceny za energie sa pozrieme na to, ktorý variant je lepšou voľbou.

Ako funguje indukčná varná doska

Indukčné varné dosky využívajú medené cievky, ale jedlo sa na nich varí prostredníctvom  elektromagnetického tepla. Prechádza nimi striedavý elektrický prúd a vytvárajú magnetické pole, vďaka čomu sú chladné na dotyk aj po vypnutí

Ak na povrch indukčnej dosky položíte kovový hrniec s prímesou železa, začne sa zahrievať. Teplo vzniká len pri kontakte hrnca s prúdom. Plocha mimo hrnca sa nezahrieva.

Výhody indukčnej varnej dosky

Indukcia varí rýchlejšie ako iné technológie a spotrebuje menej energie. Podľa rôznych porovnaní sú indukčné varné dosky energeticky úspornejšie o 5 % až 10 % ako elektrické varné dosky. Keďže nevzniká zvyškové teplo, po skončení varenia sa rýchlejšie ochladia a môžete ich bezpečne vyčistiť. 

Nevýhody indukčnej varnej dosky

Varenie na indukcii je vo všeobecnosti drahšie ako varenie na elektrickej či plynovej varnej doske. Okrem toho si budete musieť zaobstarať nové hrnce a panvice. Indukčná varná doska najlepšie ohrieva nehrdzavejúcu oceľ. Ak varíte v hliníkových alebo medených hrncoch a nechcete investovať do nových, táto investícia nebude pre vás vhodná.

Účinnosť indukčnej varnej dosky

Na prípravu jedla využíva až 99 % vyrobenej elektrickej energie a pri prenose tepla nedochádza k jej strate. Gazdinky si pochvaľujú rovnomerné ohriatie celého dna hrnca a efektívne varenie. Taktiež sa okamžite rozohrejú a môžete na nich presne regulovať teplotu.

Indukčná varná doska alebo elektrický sporák Ktorá možnosť je úspornejšia 1

zdroj: https://unsplash.com/photos/3D43SBDDkAc

Ako funguje elektrický sporák

Elektrický sporák čerpá teplo z centrálneho zdroja, najčastejšie ide o medené cievky pod spod povrchu varnej dosky. Cievky prenášajú teplo na povrch varnej dosky a keď je horúci, uvidíte na ňom infračervené svetlo. Sálavé teplo potom ohrieva váš nedeľný obed. 

Výhody elektrického sporáku

Sú jednoduché na inštaláciu a mnohé gazdinky sa tešia zvyškovému teplu po dovarení. Keďže sa neochladia hneď, jedlo pred podávaním vydrží dlhšie teplé a nebudete ho musieť ohrievať.

Nevýhody elektrického sporáku

Zvyškové teplo má aj svoje nevýhody – väčšie riziko popálenia či poškodenia varnej dosky. Elektrická varná doska si tiež dáva na čas, dlhšie jej trvá, kým sa rozohreje a často nerovnomerne rozkladá teplo.

Účinnosť elektrického sporáku

Počas postupného zohrievania sa stráca značné množstvo energie. V závislosti od technológie, typu riadu a ohrievaného jedla sa účinnosť elektrických varných dosiek pohybuje od 39 % do 64 %.

Indukčná varná doska alebo elektrický sporák Ktorá možnosť je úspornejšia 2

zdroj: freepik.com

Zhrnutie: indukčná varná doska alebo elektrický sporák?

Čo sa týka udržateľnosti, indukčné varné dosky lepšie ako elektrické varné dosky. Pri indukčnom varení miniete menej energie, jedlo sa ohreje rýchlo, rovnomerne a celý proces je bezpečnejší. Na záver jednoduché čistenie a čo viac si priať?