vianoce medovniky vykrajovatka tescoma pomocky 0

Milujete vianočné pečenie? Vôňu škorice, medovníkového cesta, zázvoru a vanilky? Tak potom sa už určite tešíte na večery, kedy budete postupne a s láskou pripravovať vianočné pečivo na obdobie sviatkov.

Každá gazdiná má zopár overených receptov a vianočných koláčikov, ktoré na štedrovečernom stole nesmú chýbať. Existuje ale jeden typ koláčikov, ktoré pripravujú takmer v každej domácnosti. A to - vianočné medovníčky. Niektorí nedajú pri ich príprave dopustiť na tradície a každoročne pečú medovníčky podľa receptov našich babičiek i prababičiek. Čoraz častejšie ale vznikajú pod rukami pekárok aj zdravé medovníky so špaldovej alebo celozrnnej múky.

 

vianoce medovniky vykrajovatka tescoma pomocky 1

 

Moderné i klasické recepty na medovníkové cesto

Či už ste zástancovia zdravej alebo tradičnej receptúry, vo všeobecnosti je základom toho "naj" medovníkového cesta kvalitný med. Hovorí sa, že cukor, ani hnedý a už vôbec nie klasický biely rafinovaný, do medovníkového cesta nepatrí. Koreniny, ktoré prevoňajú koláčiky ich typickou vôňou Vianoc sa tiež líšia domácnosť od domácnosti. Základným medovníkovým korením je škorica, badián, aníz, klinčeky, muškátový oriešok, nové korenie, čierne korenie, kardamón i zázvor. Najvoňavejšie je korenie čerstvo podrvené a následne namleté. Pomer a množstvo jednotlivých korenín závisí od priorít a chuťových preferencií každého konzumenta.

Kreatívne pečenie

Po príprave vláčneho cesta je už na rade vykrajovanie. Táto činnosť patrí medzi najobľúbenejšie aktivity detí. Keď pod ich rukami jednoduchými ťahmi vznikajú nádherné obrázky, ich radosť nemôže byť väčšia. Vykrajovačky na medovníky sú dnes k dispozícii v pestrých tematických variáciách. K obľúbeným domčekom, zvončekom a hviezdičkám pribudli rozprávkové tvary snehových vločiek, mikulášskych čižmičiek, lízaniek i vianočných stromčekov.

 

vianoce medovniky vykrajovatka tescoma pomocky 3

 

Iným „levelom“ je zdobenie medovníčkov. Na to nádherné zdobenie, ktoré obdivujeme ako umelecké diela si trúfnu naozaj len tí najzručnejší. Avšak so správnymi pomôckami si môže zdobenie skúsiť každý z nás. Do zdobiaceho vrecka s rôznymi veľkosťami trysiek si stačí pripraviť bielkovú penu, ktorou na medovníčky kreslíme alebo píšeme. Poleva sa pripravuje s vaječného bielka, cukru a citrónovej šťavy. A dôležitou ingredienciou je trpezlivosť, ktorá je pri jej šľahaní nevyhnutná. Po dostatočnom vyšľahaní je poleva takmer tuhá a netekutá. S takou sa pracuje najlepšie. Ak si na zložité obrázky netrúfate, dá sa maľovanie na medovníky kombinovať so zdobením orieškami, semienkami alebo kandizovaným ovocím.

 

vianoce medovniky vykrajovatka tescoma pomocky 2

 

Aj oči jedia

Medovníčky sú pripravené, domácnosť rozvoniava, už len naukladať pečivo do škatúľ a uložiť na sviatky. Ale čo tak si pripraviť malú ochutnávku aj hneď? Ale nie len tak obyčajne, skúste to štýlovo. Krásne prestieranie, vianočné obrusy, šálka voňavej kávy, čaju či čokolády pre deti, horiaci krb alebo voňavá sviečka. K tomu porcia práve upečených teplých medovníčkov. Dobrú chuť.

Viac informácií: www.eshop.tescoma.sk