Či už máte malé alebo veľké deti, ich radosť je na Štedrý večer pri rozbaľovaní darčekov najhmatateľnejšia. Tešia sa z darov, ktoré mali vysnívané, ale môžu byť aj sklamané, že nedostali presne to, čo chceli, alebo nie všetko čo chceli. Aká je tá správna cesta pri výbere a množstve darčekov pre deti?

 

vianoce darcek deti ako kolko tema zameranie atmosfera 1

 

V mnohých rodinách je pre deti zvykom napísať list so svojimi prianiami. Aj deti, ktoré ešte nevedia písať, si svoje sny kreslia alebo vystrihávajú z katalógov. List sa zavesí na okno, odkiaľ si ho Ježiško vezme alebo sa vhodí do špeciálnej schránky určenej na tento účel. Samozrejme si ho predtým musíte stihnúť prečítať. Menšie deti, ktoré ešte nevedia, že darčeky si kupujeme navzájom, si vychutnávajú magickosť okamihu, keď list na okne z večera do rána zmizne. Iní čakajú na odpoveď so severného pólu vo svojich poštových schránkach. A už v tom je to príjemné napätie, očakávanie a celková krása a atmosféra Vianoc.

Nastavte si pravidlá

Už pri prianiach detí na rovinu nastavte pravidlá podľa svojich možností a zdravého úsudku. Nie všetko, po čom dieťa túži, musí dostať. Nezriedka je to polovica obchodu s hračkami, každá novinka v reklame, alebo akákoľvek vec, ktorú má kamarát či susedka. Psychologička Mária Tóthová Šimčáková radí stanoviť počet darčekov pre jedno dieťa na tri až štyri alebo jeden veľký. Darčeky by nemali byť len praktické, ale ani len hračky pre zábavu. Správny pomer závisí od povahy dieťaťa a jeho záujmov.

Pri vianočnom stromčeku by mala byť dôležitá atmosféra. Urobte si rituál rozbaľovania darčekov tak, aby sa deti učili trpezlivosti a pokore. Najmladší člen rodiny môže rozdať darčeky spod stromčeka ostatným. Pri rozbaľovaní je pekné počkať, kým si dotyčný darček rozbalí a potom nasleduje ďalší. Rozbaľovanie darčekov by si aj dieťa malo vychutnávať, nie sa ponáhľať, čo všetko som dostal a nevnímať okrem darov nič iné.

 

vianoce darcek deti ako kolko tema zameranie atmosfera 2

 

Niektoré mamičky radia nedať pod stromček všetky dary naraz, alebo dať ich naraz s tým, že sa budú rozbaľovať postupne. Napríklad na Štedrý večer dva dary, ďalší v nasledujúci deň a ďalší v nasledujúci deň popoludní. Je to nezvyklé, ale deti si tak dokážu viac vychutnať každý z darov a učia sa spomínanej trpezlivosti. Samozrejme, nie každému vyhovuje všetko, musíte si stanoviť svoje vlastné pravidlá.

Aké darčeky vybrať

Vždy vyberajte primerane veku a záujmom dieťaťa. Často sa stáva, že rodičia si chcú splniť svoj dávny sen a kúpia dieťaťu niečo, čo oni ako deti mať nemohli. Kvalitné hračky, s určitou mierou edukatívnosti, zábavy a také, ku ktorým sa deti môžu často vracať sú ideálne. Dobrou voľbou sú knihy. Vyberajte ale tak, aby neboli len výzdobou poličky, ale aby dieťa zaujali a vracali sa k nim. Puzzle, skladačky, tvorivé hračky - to všetko sú dary, ktoré schvaľujú psychológovia i pedagógovia. Samozrejme Vianoce sú o radosti, aj o hýčkaní a rozmaznávaní. Ak váš potomok už mesiace alebo roky túži po špeciálnej chodiacej a rozprávacej bábike alebo autíčku na diaľkové ovládanie, určite je ten správny čas, splniť mu na Vianoce toto želanie. Ale nesmie to byť samozrejmosťou.

 

vianoce darcek deti ako kolko tema zameranie atmosfera 3

 

Darčeky pre celú rodinu

Spoločenskými hrami sa môžete potešiť navzájom všetci. Dnes na našom trhu existuje neuveriteľný výber hier s rôznorodým zameraním. Obchodovanie, stavanie miest, sledovanie negatívnych postáv, hry na presnosť, postreh a odhad, čokoľvek, čo vyhovuje vášmu naturelu a pobaví viacerých členov rodiny, je tou správnou voľbou. Rovnako vhodným darčekom pre všetkých je zážitok. Momentálne nás pandémia v tomto smere obmedzila, ale poukaz na jednodňovú lyžovačku, po otvorení prevádzok návštevu wellness centra, kúpaliska, reštaurácie alebo turistika do vyhľadávanej oblasti potešia celú rodinu.

Pripravila: Petra Adamcová