japandi outdoor furntiure

Interiér je zbavený všetkých sentimentov. Zostávajú len predmety, ktoré majú hlbší význam, vrstvenie priestoru je lineárne, pestrosť zredukovaná na minimum.

 

ZOSTÁVAME JEDNODUCHÍ. HYGGE ŠTÝL PREVZAL JAPONSKÉ
VPLYVY WABI-SABI A KULTÚRY IKI, KTORÁ CEZ DIZAJN VYJADRUJE
NEVYSLOVITEĽNÉ. NEDOKONALOSŤ A AUTENTICITA MATERIÁLOV,   Clipboard01
OBZVLÁŠŤ DREVENÝCH HRÁN A NEROVNÝCH PORCELÁNOVÝCH
OKRAJOV, SA STÁVA PREJAVOM ÚCTY K PRIRODZENOSTI, KTORÁ JE
PRÍTOMNÁ V GÉNOCH SEVERANOV AJ VÝCHODNÝCH KULTÚR.

Na seversky útulné bývanie sme si v priebehu niekoľkých sezón už zvykli. Minimalizmus však nenápadne postupuje ďalej. Svetový úspech kníh od Marie Kondo či Fumiho Sasakiho totiž aj v samotnom Japonsku vyvolal trend Konmari minimalizmu. Domácnosti, ktoré môžete vidieť v magazínoch ako Casa Brutus, či v hipstersky motivovanom Come Home, reagujú na potrebu návratu k prírode a miestami sú až neúnosne usporiadané. Nastupujúcim decor štýlom sa tak v ostatných rokoch stáva japandi.

Najvýraznejší rozdiel medzi hygge a japandi je vo výbere solitérov. Prírodné útvary v podobe rezaných kvetov či bambusových výhonkov si nachádzajú miesto v interiéroch s tlmenými tónmi.

 

Japandi niekoľkými ťahmi
Neviditeľné steny – Žiadne obrazy, portréty či zrkadlá na stenách. Stena tu definuje úžitkovú plochu podlahy a dáva jej vyznieť v každom, aj tom najmenšom detaile. Len to, čo je nevyhnutné – Sentimenty spútavajú a ozdoby tiež. Zmysel pre prácu s rastrom je v japanistickej verzii hygge dôležitý ako soľ. Krása vychádza z čistoty proporcií. Ako doplnky v interiéroch sa uplatnia čajové sety, vázy, kamene či rituálne, nábožensky motivované predmety. Čo môžeš urobiť, urob – obloženie stien, kuchynské náradie, svietidlá alebo prestieranie. Origami z ryžového papiera, lampióny, podložky tatami. V interiéri sa uplatňujú staré techniky. Prútenými košmi, drôtenými svietnikmi a papierovými tienidlami zútulnite priestor iba tam, kde je to nevyhnutné. Nahá zem – Nohy, ktoré vkročia do domu, by mali prechádzať po čistej podlahe, zbavenej všetkých nečistôt a okrás. Aj tu platí, že ozdoby zväzujú. Podlahou v hrejivých odtieňoch čerešňového dreva nič nepokazíte, práve naopak. Oči domu – Mať neustály kontakt s prírodou znamená prebývať v jej blízkosti. Cez veľké okno dostanete do interiéru dostatok svetla. Namiesto obrazov kvetov a hôr buďte otvorení prirodzenosti okolitej zelene.

 

japandi

 

Interiér v štýle japandi je charakteristický prevahou prírodných materiálov. Najvýraznejšie odkazuje na element zeme. Tlmené tmavé odtiene hnedej, sivej a indigovej modrej na stenách nahrádzajú povrchové úpravy z bambusových stoniek. Efektné obloženie stien umožňuje vyniknúť každému kusu nábytku. Tak, ako pre škandinávsky štýl hygge, aj pre japandi platí, že menej je viac. Triezvou kombináciou nižšieho nábytku s organickými formami a jednoduchými prírodnými doplnkami v podobe aranžmánov v skle dosiahneme želaný efekt. A hoci je japandi založené na škandinávskej báze, prejavuje zmysel
pre jednoduchosť v priam zenovej podobe. Výrazným prvkom je nepravidelnosť foriem a surovosť. Svetlé bukové drevo zastupuje céder. Skulpturálny vzhľad predstavujú ikebany a klasické simplicistické kusy
stoličiek od Hansa Wegnera, Jensa Rinsoma či Sori Yanagiho. Obmenou k týmto stoličkám môžu byť aj niektoré Wrightove návrhy z tridsiatych rokov, ako aj Mackintoshove modely, v ktorých sa prejavuje dobový jugendstil ovplyvnený japanizmom.

 

Clipboard02« Tak, ako pre hygge,   
aj pre japandi platí, že
menej je viac. »