Vedeli ste, že Venuša, starorímska bohyňa krásy, bola zároveň aj bohyňou jari? Zaujímavá paralela, však? Ale vôbec nie je od veci, veď jar je krásna v súčasnosti a musela byť aj pred dvoma tisícročiami. Poradíme vám čo by ste mali spraviť pre to, aby krása jari bola realitou aj vo vašej záhrade.

 

Nedajte šancu burine
Okrasné rastlinky a iné plodiny začínajú rásť pozvoľna, no burina má každú jar priam raketový nástup. Ak jej dáte šancu zarásť záhony a hriadky na záhradke, buďte si istí, že ju využije! Preto skôr, než trváce rastliny vytvoria súvislý porast, by malo byť na vašom programe dní pravidelné okopávanie a pletie záhradky. Na záhonoch s okrasnými rastlinami môžete proti burine využiť drvenú kôru, na hriadkach so zeleninou napríklad netkané textílie. Účinnú ochranu proti burine poskytne aj mulčovanie pôdy, vďaka ktorému sa v pôde udrží potrebná vlhkosť.

 

jar

 

Doprajte rastlinám dostatok výživy
Mimoriadne dôležitým prvkom, ktorý rastliny potrebujú k svojmu rastu, je dusík. A práve na jar by ste im ho mali dopriať najviac. Vyberajte preto hnojivá s jeho dostatočným podielom pre konkrétny druh či skupiny rastlín. Skôr, ako začnete hnojiť, mali by ste si zistiť hodnoty obsahu živín v pôde a až následne pôdu pohnojiť. Zabezpečíte tak rastlinám akurátny pomer živín a minerálov. Dôležitá je správna miera, pretože aj veľa dobrého môže škodiť.

 

Po práci zábava
Na záhrade by to ale nemalo byť len o práci. Tešíte sa aj vy na záhradné párty? Dajte si záležať na výbere záhradného nábytku a doplnkov, aby ste sa dobre cítili nie len vy, ale aj vaši hostia. Oplatí sa myslieť aj na nepredvídateľné situácie, preto by vo vašej výbave nemal chýbať záhradný altánok. Oceníte ho v prípade náhlych zmien počasia, veď nový záhradný nábytok by ste predsa nenechali zmoknúť. Poobzerajte sa po záhradnom nábytku a doplnkoch ešte dnes.