mala spalna

Spánok potrebuje každý z nás. Je to relaxačná fáza organizmu, pri ktorej sa znižuje či mizne funkčnosť niektorých zmyslov, spomaľuje sa dýchanie, znižuje telesná teplota aj krvný tlak. Odborníci na spánok tvrdia, že kvalita spánku je dôležitejšia ako jeho dĺžka. Čím všetkým ju vieme ovplyvniť? Podľa Jána Nehéza z firmy Bedeur, mnohými faktormi: „Dôležitý je životný štýl – či športujeme, ako jeme i to, koľko stresu denne zažívame. Výskumy dávajú do súvislosti s problémami so spánkom dokonca i rodinný stav. Preukázaný je priamy vzťah medzi tým, ako spíme, a naším fyzickým i duševným zdravím. Posteľ hrá v ceste za naozaj zdravým spánkom významnú rolu,“ vysvetlil.

 

Lene Bjerre 2b

Prírodné materiály a ich výnimočné vlastnosti

Ten, kto túži po dokonalom spánku, by mal pri zariaďovaní spálne siahnuť po posteli vyrobenej na mieru, z prírodných materiálov. S každým detailom majstri pracujú tak, aby sa posteľ čo najviac prispôsobila svojim používateľom. „Využívame výnimočné vlastnosti prírodných materiálov a vďaka ich kombináciám môžeme priniesť harmóniu tepla, sucha a ľahkosti. V posteliach Bedeur nájdete prírodné materiály, vyberané s dôrazom na kvalitu, preukázateľný pôvod a šetrnosť k životnému prostrediu. Nájdete v nich biele a tmavé konské vlasy, bavlnu, vlnu, hodváb, kašmír, v niektorých modeloch sa nachádza prírodný kaučuk Mayan Green z Guatemaly. Umelé materiály nikdy nedokážu byť pre ľudské telo natoľko prirodzené, ako tie prírodné. Prírodné materiály majú výbornú schopnosť absorbovať vlhkosť a prirodzene ju odvetrať, a tak ostávajú dlhodobo suché, zdravé a pružné. Vďaka tomu sa posteľ neznehodnocuje a svojím vlhkým prostredím neláka mikroorganizmy a baktérie. Prírodné matrace sú vzdušné a regulujú povrchovú teplotu. Žiaden umelý matrac nemá tieto vlastnosti,“ priblížil jedinečnosť postelí na mieru J. Nehéz.

dunelm 14027611260590787b

Čalúnená posteľ vyžaduje priestor

Evergreenom medzi posteľami sú čalúnené postele. Sú známe už od 17. storočia, keď boli výsadou najbohatšej vrstvy. Prežili dodnes a v poslednom období zažívajú renesanciu. Mäkké čalúnenie má nielen estetickú funkciu a pôsobí ako ozdobný prvok, ale spríjemní napríklad čítanie kníh v posteli, pretože sa oň môžete pohodlne oprieť. Čalúnené postele pôsobia útulným dojmom a priam vyzývajú na bezstarostný oddych. Vďaka rámu, ktorý je potiahnutý látkou alebo kožou, vás ráno pri prebúdzaní nič netlačí a takáto posteľ je bezpečnejšia v domácnosti s malými deťmi. Pamätajte na to, že čalúnená posteľ vyžaduje veľkorysý priestor a zaslúži si byť dominantou spálne. „Čo sa týka čalúnenia, prevládajú prírodné materiály, ako aj prírodné a neutrálne farby. Od klientov dostávame neštandardné požiadavky najmä ohľadom čiel, ktoré majú atypické rozmery a sú robené na mieru do daných interiérov. Už sa stalo, že sme vyrábali klientovi posteľ s rozmermi 400x300 cm. Snažíme sa vyhovieť každému, v podstate nie sme limitovaní takmer ničím,“ pochválil sa J. Nehéz.

Portarredob

Obľúbené drevo

Dlhodobo najobľúbenejšie sú na našom trhu masívne drevené postele, ktoré sa vyznačujú stabilitou, nevŕzgajú a sú odolné. Tieto postele by nemali obsahovať skrutkové spoje, pretože by časom mohli začať vŕzgať. Nahrádzajú ich špeciálne spoje, ktoré sa dajú kedykoľvek rozobrať. Ideálna dĺžka postele je o 25 cm viac, ako máte vy sami. Pri šírke je nepísaným pravidlom minimálne 80 cm na osobu. Drevo je príjemné a hrejivé na pohľad a materiály pôsobiace surovo sú stále v kurze. Ak teda chcete posteľ, ktorá vás prežije, vyberte si kvalitné lôžko z masívneho dreva. Namiesto najlacnejšieho a najmäkšieho smrekového či borovicového dreva vyberajte tvrdé dreviny dub, prípadne exotické dreviny s vysokou tvrdosťou. Ekologickosť takejto postele umocní povrchová úprava ľanovým olejom.

Lex SUP 18.05.14 0534b

Spanie ako v 5-hviezdičkovom hoteli

Slováci si rýchlo zvykli aj na „hotelový štýl“. Kontinentálne postele prinášajú tzv. vysoké spanie, približne 70 cm od podlahy a kombináciu vysokej postele a vysokého matraca. Ich hlavnou výhodou je výška, ktorá sa spája s pohodlím. „Kontinentálne postele sú trojzložkové lôžka, ktoré pôsobia robustnejšie ako obyčajná posteľ. Obsahujú viaceré navzájom nezávislé odpružené vrstvy, ktoré poskytujú nadštandardný komfort. Hlavne svojou výškou spríjemňujú vstávanie a líhanie si do postele. Momentálne prevládajú pružinové modely, ktoré majú väčšinou nadštandardnú šírku dva metre a viac,“ upresnil J. Nehéz. Kontinentálne postele sa vyznačujú veľkou dizajnovou variabilitou. Stretnete sa s nimi nielen v luxusných hoteloch, ale i v domácnostiach v USA a v krajinách Škandinávie. „Majstrovskú zručnosť remeselníka pri výrobe postele nedokáže nahradiť žiaden stroj. Keďže sú postele vyrábané na mieru, máte možnosť vybrať si tú svoju nielen po vizuálnej stránke ako napríklad nožičky postele, čelo postele či farbu poťahovej látky, ale hlavne podľa vašej potreby, ako tvrdosť a skladba postele na základe nastavenia pružín v spodnom ráme, aby vyhovoval stavbe vášho tela, polohe v spánku a efektívnemu rozloženiu hmotnosti. Jedine touto cestou si zaručíte komfort po celú noc a následne skvelú formu počas celého nasledujúceho dňa,“ doplnili odborníci na spanie z firmy Hollex, ktorá ponúka postele značky Hästens. Tie sú od roku 1952 dodávané aj priamo na švédsky kráľovský dvor.

Nextb

Úložných priestorov nie je nikdy dosť

K spálni neodmysliteľne patria úložné priestory na oblečenie. Aj keď ich nie je vidieť, nemali by sme ich zanedbávať. V našich zemepisných šírkach sú obľúbené vstavané skrine, ktoré umožňujú priestor využiť do posledného milimetra. Takéto úložné priestory sa stávajú súčasťou domácnosti, ktorú však pri sťahovaní len ťažko prenesiete. „Ak je skriňa na šaty v spálni, jej zatváranie by malo byť tiché a komfortné. Pri zatváraní sú dôležité kovania zásuviek na odkladanie odevov. Kvalitné kovania, či už výsuvy alebo závesy, je nevyhnuté pre funkčnosť nábytku v spálni. Do šatníkov v spálni odporúčam TANDEMBOX antaro. Poskytuje maximálne využitie priestoru – vďaka zásuvkám máte plný prístup ku skrini, na rozdiel od políc. Zásuvky sa dajú prispôsobiť hĺbke podľa toho, ako zákazník potrebuje. Pre kovové boxy ako TANDEMBOX antaro a LEGRABOX je maximálne hĺbka 65 cm, v prípade drevených zásuviek TANDEM alebo MOVENTO je hĺbka až 75 cm. Tieto drevené zásuvky sa používajú aj pod posteľ, ako úložný systém,“ vysvetlila Blanka Benková z firmy Blum.

bedeur bedeur 1b

Aby ste mali v šatníku prehľad

Šatník môžete umiestniť aj do samostatnej miestnosti na ukladanie oblečenia, ktorá sa bude skladať zo závesných a úložných systémov. Mali by v ňom byť police, zásuvky aj závesný priestor, aby ste doň pohodlne umiestnili všetky druhy odevov. Ak chcete využiť celú výšku vašej skrine alebo šatníka, nemali by ste zabudnúť na praktické sklopné tyče na vešanie, prehľad o veciach budete mať vďaka zásuvkám a výsuvným košom. Každodenný výber oblečenia sprehľadnia aj výsuvy na nohavice či vešiaky na kravaty a opasky pre pánov. Podľa B. Benkovej by ste pri úložných priestoroch mali pouvažovať nad skriňou SPACE TOWER. Bežne sa používa aj v kuchyni ako potravinová skriňa. V šatníku ju využijete namiesto políc. Vďaka zásuvkám budete mať k veciam prístup z každej strany, na rozdiel od police, kde máte prístup len spredu. Riešenie je ideálne v prípade hlbokých skríň, pretože takto môžete uložiť až dva rady za sebou.

 

text: Sláva Štefancová
foto: archív firiem 

zdroj: SaB - November/December 2016