toptrendy 1

Koľko prezentačných videí o Slovensku ste videli? Nech je ich počet akýkoľvek, zamyslite sa ešte nad tým, v koľkých videách chýbali Vysoké Tatry. Asi v žiadnom. Je to tak, toto pohorie je pýchou a zároveň veľkým lákadlom Slovenska. O tom, že najvyšší slovenský vrch je práve vo Vysokých Tatrách, vie každý, ale už menej ľudí vie o tom, že tu nájdete aj najvyššie položený hotel. Síce to tak nejako tušia, ale nevedia jeho presnú výšku, polohu a ani meno. Dámy a páni, zoznámte sa s horským hotelom Sliezsky dom.

toptrendy 1

Najvyššie položený hotel na Slovensku a jeho história

Sliezsky dom sa môže pýšiť titulom najvyššie položený hotel na Slovensku. Nájdete ho vo výške 1670 m n. m. pod Gerlachovským štítom neďaleko Velického plesa. Svoju históriu načal hotel už v roku 1871, keď tu bola postavená prvá kamenná budova. Tá sa tešila zo svojho výhľadu iba necelé tri roky, lebo potom skúsila tatranskú nehostinnosť – zavalila ju lavína. Lenže toto miesta je skutočne výnimočné, a tak tu v roku 1895 bola otvorená nová horská ubytovňa s ôsmimi izbami a nechýbala ani maštaľ s kravami, ktoré sa starali o čerstvé mlieko.

V roku 1908 bol vtedajší Sliezsky dom rozšírený až na 40 lôžok a bol ideálnym miestom, kde sa mohli zložiť priekopníci na lyžiach, ale aj turisti smerujúci na Gerlachovský štít. V roku 1959 dochádza k ďalšej rekonštrukcii, vďaka ktorej hotel ubytuje až 103 turistov. Poslednou rekonštrukciou prešiel Sliezsky dom v rokoch 2009-2011, ktorá sa postarala o to, aby si hotel udržal vzhľad tradičnej tatranskej architektúry. Dnes tu na hostí čaká 36 izieb a 7 apartmánov. K dispozícii je aj kuchyňa, ktorá poteší každého gurmána, a keby ste sa chceli ohriať pri krbe, v lobby bare si môžete dať horúci čaj a užívať si vysokohorskú pohodu.

 

Aktívny oddych

Zdolať Gerlachovský štít je veľká vec – ste na najvyššom možnom bode na Slovensku, vidíte majestátnu tatranskú prírodu, dokázali ste niečo, čo ste si nikdy nemysleli, a potom sa môžete tešiť na hrejivé procedúry, ktoré na vás čakajú vo wellnesse. Sliezsky dom sa však o vás postará, aj keď budete chcieť ísť na Gerlach – pomôže vám nielen s prípravou a výbavou, ale tiež pre vás zaistí služby vysokohorského vodcu. Ak vyrazíte zo Sliezskeho domu, čaká vás 1100-metrové prevýšenie a túra dlhá 8-10 hodín. Určite však nezabudnite na kvalitnú vysokohorskú obuv, poriadne oblečenie a poistenie do hôr.

 

Užite si ničnerobenie

Ak ste sa vrátili z vysokohorskej túry alebo ste si sem prišli iba oddýchnuť, určite oceníte wellness centrum. Asi už nebude žiadnym prekvapením, ak vám povieme, že je to najvyššie položené zariadenie svojho druhu na Slovensku. Ale aj keby nebolo, tak tu na vás čaká niečo výnimočné – samozrejmosťou sú vírivky, masáže a ani sauna, ale najväčší zážitok vás čaká v odpočinkovej miestnosti. Tu ležíte v župane, popíjate šampanské a pozeráte sa cez obrovskú sklenú panorámu na tatranské štíty a hlavne čarovné Velické pleso. To je zážitok na nezaplatenie a ak si ho chcete vychutnať aj vy, viete, ktorý hotel musíte navštíviť.

 

Zdroj: Seocentrum