inteligentne byvanie mInteligentné domy sú na Slovensku čoraz žiadanejšie. Pojem inteligentný dom je však najmä obchodné označenie, z odborného hľadiska hovoríme o plnoautomatizovanom dome.

inteligentne byvaniePredstavte si, že prídete po práci domov, zahlásite sa menom, rádio zapne vašu obľúbenú stanicu, zapne sa televízor a zastrú sa žalúzie. To všetko preto, lebo inteligentný dom vie, že sa v ňom nachádzate práve vy. Takýto dom sa prispôsobujú okolitým podmienkam podľa parametrov, ktoré si zvolí jeho majiteľ. Na prvom mieste stojí vždy komfort členov domácnosti. Ľudia totiž netúžia, aby každý ich pohyb bol monitorovaný.

NIELEN PRE NOVOSTAVBY

Realizácia integrovaného systému trvá približne dva až tri roky. Záujemcovia o takýto inteligentný dom môžu svoje požiadavky formulovať v čase, keď je ich stavba ešte len na papieri, rovnako, ako aj vtedy, keď už majú postavenú hrubú stavbu. V tejto fáze býva realizácia pomerne rýchla. V už postavenom dome s fungujúcou inštaláciu môžu odborníci doplniť elektroinštaláciu o riadiaci systém alebo aplikovať bezdrôtové technológie. Integrovaný systém je vhodným riešením do domov aj bytov všetkých rozmerov.

ĽAHKOSŤ OVLÁDANIA

 

Na obyvateľa domu s takýmto integrovaným systémom sa nekladú žiadne špeciálne požiadavky. Filozofia systému je taká, že by ho mal byť schopný ovládať každý. Ľahkosť a jednoduchosť ovládania ocenia aj tí, ktorí nevedia, akým spôsobom technológie integrovaného systému pracujú. Špeciálne požiadavky klientov rieši autorizovaný servis. Podľa rozsahu zásahu, napríklad pri nastavení úrovne pre nového člena domácnosti, sa funkcie doprogramujú buď diaľkovo, alebo zásahom servisných technikov.

 

Viac sa dočítate na strane 268 – 272

Text: Sláva Štefancová v spolupráci s Jurajom Stanekom
Foto: Crestron, IQ dum, Mediasys, Siematic, Sony


Tento článok vyšiel v publikácii Top trendy v bývaní 2011